Raport Białoruś

”Ukraina i Litwa rozmawiają o tranzycie energii przez Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 13:49
Według ukraińskich źródeł dyplomatycznych, p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow poruszy w Wilnie kwestię tranzytu energii elektrycznej przez Białoruś, a także budowy ”kolektora bałtycko-czarnomorskiego” – pisze Radio Swoboda.
Ukraina i Litwa rozmawiają o tranzycie energii przez Białoruś
Foto: Glow Images/East News

W Wilnie 6 kwietnia zaczyna się spotkanie szefów parlamentów Unii Europejskiej. Zaproszony na nie został pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Jak pisze portal niezależnego białoruskiego Radio Swoboda (svaboda.org) według ukraińskich źródeł dyplomatycznych, Turczynow podniesie na tym spotkaniu kwestię tranzytu na Litwę ukraińskiej energii elektrycznej przez Białoruś oraz stworzenia kolektora bałtycko-czarnomorskiego.

Z kolei rano w poniedziałek Ołeksandr Turczynow ma spotkać się z przewodniczącą litewskiego Sejmu, Loretą Graużyniene i potem z prezydent Dalią Grybauskaite. Portal niezależnego białoruskiego Radia Swaboda pisze, że i podczas tych rozmów Białoruś będzie wspomniana przynajmniej dwa razy.  Pierwsza sprawa według tego portalu, to tranzyt ukraińskiej energii elektrycznej na Litwę. Jak pisze Radio Swaboda, jeszcze trzy lata temu Kijów proponował Litwie przekazywanie energii elektrycznej na Litwę tranzytem przez Białoruś. Jednak wówczas Aleksander Łukaszenka nie zatwierdził tego projektu.  Radio Swoboda zaznacza, że strony nie zgodziły się co do ceny i wszystko skończyło się tym, że ukraińska energia elektryczna trafia na Litwę do dziś tranzytem przez Rosję, omijając Białoruś.

Ekonomista Jarosław Romańczuk, kierujący projektem ”Fundacja im. von Misesa”, cytowany przez Radio Swoboda, mówi, że tranzyt przyniósłby Białorusi dodatkowe dochody. – Jednak wówczas ukraińską energetyką kierowali (Andrij) Klujew i (Jurij) Bojko, tak zwani ”baronowie energetyczni”. U nich podejście było tego rodzaju: jeśli jesteś ich człowiekiem cenę mogą zniżyć. Jeśli nie, nic z tego – powiedział. Według niego teraz sytuacja jest inna i Łukaszenka może zgodzić się na taki projekt, jeśli Kijów i Wilno uwzględnią białoruskie interesy.

Jak wynika z komunikatu na stronie Aleksandra Łukaszenki, szef białoruskiego państwa tydzień temu złożył Turczynowowi propozycję w sprawie tranzytu podczas rozmowy w Liaskawiczach. Wówczas rozmawiano o stworzeniu korytarza transportowego od Morza Czarnego do Bałtyckiego. – Porozumieliśmy się co do tego, aby w najbliższym czasie, w ramach działającej obecnie komisji (międzyrządowej) rozpatrzeć i jeśli trzeba, przyznamy ulgi na ten projekt – stwierdził Łukaszenka.

Portal Radia Swaboda przypomina, że Związek Bałtycko-Czarnomorski był jednym z pomysłów podnoszonych na początku lat 90-tych przez Białoruski Front Ludowy (BNF) i jego ówczesnego lidera Zianona Paźniaka. Nad pomysłem bałtycko-czarnomorskiego kolektora pracował ekonomista Stanisłau Husak. Zaznacza on w rozmowie z Radiem Swaboda, że po raz pierwszy na taki pomysł wpadł Mychajło Bajczyszyn, zastępca przewodniczącego Narodowego Ruchu Ukrainy. – Przygotowywał drugą międzynarodową konferencję na ten temat, ale w zagadkowy sposób zniknął razem z dokumentami. Nie wykluczam, że do tego rękę przyłożyły rosyjskie specsłużby – powiedział Radiu Swaboda Jurij Bielenki z Białoruskiego Frontu Ludowego. Bielenki dodał, że BNF aktywnie promował tę ideę, ciekawiły się nią i władze, ale według niego planom sprzeciwiła się Rosja, jak twierdzi ”torpedowała tę ideę”. Pażniak pojmował ideę współpracy bałtycko-czarnomorskiej jeszcze szerzej, według niego w sytuacji geopolitycznej Białorusi warto byłoby podjąć szeroką współpracę na tym obszarze.

Svaboda.org/agkm

Aktualizacja: ostatecznie, po południu 6 kwietnia Ołeksandr Turczynow zrezygnował z wizyty roboczej na Litwie. Powodem stały się separastycznie zamieszki, do których doszło po południu w Charkowie, Doniecku i Ługańsku. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy pozostał w kraju, aby osobiście kontrolować sytuację. Za zamieszki tego rodzaju władze w Kijowie obwiniają Kreml.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka potępił Janukowycza za ucieczkę. "Jaki to dla mnie prezydent?"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 07:38
Gdy w Radzie Najwyższej odzywają się głosy, że prezydent Janukowycz uchylił się od pełnienia swoich obowiązków i uciekł, co można temu przeciwstawić? - pytał Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjski ambasador pochwalił Łukaszenkę za postawę w sprawie Krymu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 14:35
Białoruskie MSZ twierdzi, że dialog Białorusi z Ukrainą trwa, mimo odwołania ambasadora ukraińskiego z Mińska na konsultacje. Powodem były słowa Aleksandra Łukaszenki o Krymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Embargo na ropę i gaz może otrzeźwić Putina”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:25
Unia Europejska powinna ograniczyć import gazu i ropy naftowej z Rosji, docelowo o połowę. Taki krok może zatrzymać agresję Kremla na Ukrainie. Eksport tych surowców zapewnia połowę wpływów w budżecie Rosji. Kreml obecnie testuje Zachód, ocenia, czy może sobie pozwolić na realizację swoich planów, trzeba więc działać szybko – mówi portalowi Polskiego Radia poseł Marcin Święcicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Łukaszenka może stracić miliardy i władzę w związku z Krymem”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 23:59
- Strata ukraińskiego rynku, wartego kilka miliardów dolarów, może oznaczać potężne tarapaty dla dyktatora – mówi Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista. Tym objaśnia sprzeczne wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki na temat Kijowa. Zaznacza, że Majdan natchnął Białorusinów myślą, że imperializm rosyjski można zwyciężyć. Spodziewa się ważnych wydarzeń także na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka spotkał się z Turczynowem. ”Nie wyobrażam sobie wjechać czołgami do Kijowa”

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:53
Zakończyło się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z p.o. prezydenta Ukrainy Aleksandrem Turczynowem. Odbyło się ono w Laskowiczach w obwodzie homelskim na Białorusi. W tej miejscowości znajduje się rezydencja Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turczynow: Łukaszenka obiecał, że z Białorusi nie zaatakują Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 20:45
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał w sobotę za bardzo istotne zapewnienie, jakie otrzymał tego dnia od Aleksandra Łukaszenki, że nie dojdzie do ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zastąpi Ukrainę na czele Wspólnoty Niepodległych Państw

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 15:23
- Białoruś podjęła się przewodniczenia w tym roku Wspólnocie Niepodległych Państw po rezygnacji z tej funkcji Ukrainy. Powiedział o tym szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych WNP w Moskwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Łukaszenka nie stanie po stronie Ukrainy. Jest częścią bandy Putina”

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:00
Obawy ukraińskich polityków, że rosyjskie czołgi i samoloty mogą zostać skierowane na Ukrainę z terytorium Białorusi są całkowicie usprawiedliwione - komentuje w swoim blogu białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka. Zaznacza, że Łukaszenka boi się powtórzenia scenariusza krymskiego na Białorusi, ale ma niewielkie pole manewru w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.
rozwiń zwiń