Raport Białoruś

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka krytykuje zachodnie sankcje i stwierdza, że nie podejmie decyzji dotyczących Rosji bez konsultacji z Moskwą
Ćwiczenia wojsk ukraińskich na poligonie Desna na północ od Kijowa
Ćwiczenia wojsk ukraińskich na poligonie Desna na północ od KijowaFoto: PAP/EPA/ANDREY SINITSYN

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że w rozmowach z Zachodem czy Ukrainą nie zrobi ani jednego kroku bez uzgodnień z Moskwą w sprawach dotyczących Rosji. Podkreślił, że w tej kwestii nie powinno być żadnych domysłów i insynuacji.

Łukaszenka przyjmując gubernatora obwodu kałuskiego Rosji Anatolija Artamonowa zapewniał o uczuciach do Rosji. - Jeśli będzie potrzeba Rosji, abyśmy pracowali za nią na Ukrainie, tak postąpimy. Jeśli trzeba będzie, byśmy jechali gdzieś bardzo daleko i przynosili korzyść Rosji, tak będziemy robić - mówił Łukaszenka. Odniósł się w ten sposób do opinii, że Białoruś stara się wykorzystać problemy Rosji na swoją korzyść.

Szef białoruskiego państwa nawiązując do sankcji Zachodu wobec Rosji z powodu aneksji Krymu stwierdził, że to ”brednie i bzdury” oraz ”gadanina” Zachodu, który - jego zdaniem - ”do niczego nie jest zdolny". Łukaszenka dodał, że białoruskie władze na własnej skórze mogły poznać sankcje Zachodu Uważa, że zachodnie sankcje tylko pomogą Białorusi i Rosji wzmocnić się wewnętrznie. - Jeszcze nie urodził się taki potwór na ziemi, który by nie rozumiał co to takiego jest Rosja, sankcje i w co się one obrócą - zaznaczył.

Aleksander Łukaszenka oświadczył w końcu marca, że Krym de facto stał się częścią Rosji, natomiast jego status de iure jest w obecnej sytuacji ”nieważny”. Kilka dni później, na spotkaniu z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem miał zapewniać, że nie dojdzie do ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi (o tych słowach Łukaszenki mówił Turczynow).

W ostatnich miesiącach Białoruś przeprowadziła wspólnie z Rosją wspólne ćwiczenia. Łukaszenka wyraził też zgodę na przylot kilkudziesięciu samolotów wojskowych Federacji Rosyjskiej na Białoruś.

IAR/Karta97.org/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska opozycja: Mińsk może zostać wciągnięty w konflikt o Krym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:00
Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś może przewodniczyć WNP, porzuconej przez Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:30
Białoruś rozpatrzy propozycję Komitetu Wykonawczego Wspólnoty Niepodległych Państw, by przewodniczyć tej organizacji w tym roku podczas szczytów WNP - poinformowano w czwartek w biurze prasowym białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Gra w suwerenność już się skończyła dla Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:36
Świadczy o tym to, jak szybko przymusiła Moskwa Łukaszenkę do rozmieszczenia tu dodatkowych samolotów rosyjskich.(…) Teraz na fali euforii po łatwym przyłączeniu Krymu Rosja będzie brutalnie dławić wszelkie próby sprzeciwu - mówi politolog Waler Karbalewicz. Przewiduje, że władza wzmoże represje wobec opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: kto nie chce karmić swoich żołnierzy, będzie karmił cudzych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:58
Aleksander Łukaszenka oczekuje od dowództwa armii propozycji doskonalenia uzbrojenia. Chce, aby sprzęt wojskowy był modernizowany przede wszystkim w białoruskich fabrykach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś zawsze stanie po stronie Rosji, Krym "de facto" jest częścią Rosji...

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 22:02
W razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji - oświadczył w przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka. Zaznaczył przy tym, że Białoruś nie miesza się w "przepychanki" ukraińsko-rosyjskie. O Krymie powiedział: "Sądzę, że sytuacja będzie się rozwijać de facto, a czy także de iure, czy Krym będzie uznawany za część Federacji Rosyjskiej - to już nieważne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina oburzona słowami Łukaszenki o Krymie. Odwołano ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 23:00
Ukraina wezwała na konsultacje swojego ambasadora na Białorusi Mychajłę Jeżela. Decyzja ta związana jest z wypowiedziami białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który uznał, że należący do Ukraińców Krym jest częścią Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka potępił Janukowycza za ucieczkę. "Jaki to dla mnie prezydent?"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 07:38
Gdy w Radzie Najwyższej odzywają się głosy, że prezydent Janukowycz uchylił się od pełnienia swoich obowiązków i uciekł, co można temu przeciwstawić? - pytał Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjski ambasador pochwalił Łukaszenkę za postawę w sprawie Krymu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 14:35
Białoruskie MSZ twierdzi, że dialog Białorusi z Ukrainą trwa, mimo odwołania ambasadora ukraińskiego z Mińska na konsultacje. Powodem były słowa Aleksandra Łukaszenki o Krymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Embargo na ropę i gaz może otrzeźwić Putina”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:25
Unia Europejska powinna ograniczyć import gazu i ropy naftowej z Rosji, docelowo o połowę. Taki krok może zatrzymać agresję Kremla na Ukrainie. Eksport tych surowców zapewnia połowę wpływów w budżecie Rosji. Kreml obecnie testuje Zachód, ocenia, czy może sobie pozwolić na realizację swoich planów, trzeba więc działać szybko – mówi portalowi Polskiego Radia poseł Marcin Święcicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka spotkał się z Turczynowem. ”Nie wyobrażam sobie wjechać czołgami do Kijowa”

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:53
Zakończyło się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z p.o. prezydenta Ukrainy Aleksandrem Turczynowem. Odbyło się ono w Laskowiczach w obwodzie homelskim na Białorusi. W tej miejscowości znajduje się rezydencja Łukaszenki.
rozwiń zwiń