Raport Białoruś

”Łukaszenka nie stanie po stronie Ukrainy. Jest częścią bandy Putina”

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:00
Obawy ukraińskich polityków, że rosyjskie czołgi i samoloty mogą zostać skierowane na Ukrainę z terytorium Białorusi są całkowicie usprawiedliwione - komentuje w swoim blogu białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka. Zaznacza, że Łukaszenka boi się powtórzenia scenariusza krymskiego na Białorusi, ale ma niewielkie pole manewru w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.
Łukaszenka nie stanie po stronie Ukrainy. Jest częścią bandy Putina
Foto: Facebook/Profil Franaka Wiaczorki

Aleksander Łukaszenka próbuje grać rolę dobrego białoruskiego gospodarza i pośrednika między Władimirem Putinem i Ukrainą. Można powiedzieć, że pełni funkcję dobrego policjanta.

Jednocześnie trzeba zauważyć, że jego działania i wypowiedzi są sprzeczne. Z jednej strony spotyka się z p.o. prezydenta Ukrainy, Ołeksandrem Turczynowem, z drugiej strony rozmieszcza samoloty wojskowe Władimira Putina na Białorusi. Wprawdzie udzielił wywiadu ukraińskiemu dziennikarzowi Sawikowi Szusterowi, w którym mówił, że opowiada się za niepodległością Ukrainy, ale jednocześnie na Białorusi tłumione są akcje solidarności z narodem ukraińskim. Na przykład ostatnio w Mińsku zatrzymywano wszystkich, którzy spacerowali z ukraińskimi niebiesko-żółtymi wstążeczkami na odzieży.

Łukaszenka zapewne bardzo się boi, że sytuacja taka jak na Krymie może się powtórzyć na Białorusi i na przykład wojska Putina wejdą do obwodu witebskiego czy mohylewskiego, po czym zadeklarują, że jest to część ”Wielkiej Rosji”. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma pola manewru, bo całkowicie gospodarczo i politycznie jest związany z Moskwą. Sam zresztą parę dni temu ogłosił, że żadnych kroków w polityce zagranicznej nie podejmie bez uzgodnienia z Rosją. To kolejny argument za tym, że w kryzysie ukraińskim Aleksander Łukaszenka jest po stronie Kremla.

Obawy ukraińskich polityków, że rosyjskie czołgi i samoloty mogą zostać skierowane na Ukrainę z terytorium Białorusi są całkowicie usprawiedliwione. Martwi mnie wiara w to, że Łukaszenka w tej wojnie będzie po stronie Ukrainy. Nigdy tak nie będzie. Jest częścią "bandy Putina".

Franak Wiaczorka

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki w serwisie Raport Białoruś na portalu PolskieRadio.pl >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Embargo na ropę i gaz może otrzeźwić Putina”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:25
Unia Europejska powinna ograniczyć import gazu i ropy naftowej z Rosji, docelowo o połowę. Taki krok może zatrzymać agresję Kremla na Ukrainie. Eksport tych surowców zapewnia połowę wpływów w budżecie Rosji. Kreml obecnie testuje Zachód, ocenia, czy może sobie pozwolić na realizację swoich planów, trzeba więc działać szybko – mówi portalowi Polskiego Radia poseł Marcin Święcicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Łukaszenka może stracić miliardy i władzę w związku z Krymem”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 23:59
- Strata ukraińskiego rynku, wartego kilka miliardów dolarów, może oznaczać potężne tarapaty dla dyktatora – mówi Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista. Tym objaśnia sprzeczne wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki na temat Kijowa. Zaznacza, że Majdan natchnął Białorusinów myślą, że imperializm rosyjski można zwyciężyć. Spodziewa się ważnych wydarzeń także na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka spotkał się z Turczynowem. ”Nie wyobrażam sobie wjechać czołgami do Kijowa”

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:53
Zakończyło się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z p.o. prezydenta Ukrainy Aleksandrem Turczynowem. Odbyło się ono w Laskowiczach w obwodzie homelskim na Białorusi. W tej miejscowości znajduje się rezydencja Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turczynow: Łukaszenka obiecał, że z Białorusi nie zaatakują Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 20:45
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał w sobotę za bardzo istotne zapewnienie, jakie otrzymał tego dnia od Aleksandra Łukaszenki, że nie dojdzie do ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie błędne koło: więzienie za brak rejestracji, a ta jest niemożliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:46
Na Białorusi niezależne organizacje pozarządowe z reguły nie dostają zgody na rejestrację. Natomiast za działalność bez niej grozi kara pozbawienia wolności. Dlatego Białoruski Dom w Warszawie uruchomiło centrum wspierające działaczy, którzy chcieliby zalegalizować organizację - w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń