Raport Białoruś

Białoruś: usługi komunalne wciąż opłacane przez ludność w niewielkim stopniu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 16:31
Koszty dostarczania usług mieszkaniowo-komunalnych nadal są pokrywane przez Białorusinów tylko w niewielkiej części. W ubiegłym roku opłacali je oni w 24,4 proc. Wskaźnik ten jednak rośnie - informuje państwowy dziennik "Zwiazda".
Białoruś: usługi komunalne wciąż opłacane przez ludność w niewielkim stopniu
Foto: sxc.hu

- Dzięki posunięciom przewidzianym w obowiązujących aktach prawnych do końca roku ten wskaźnik powinien znacznie się zwiększyć – pisze w środę dziennik, powołując się na dyrektora departamentu polityki cenowej Ministerstwa Gospodarki Ihara Famina.

W pierwszym półroczu bieżącego roku Białorusini opłacali już 31 proc. kosztów usług mieszkaniowo-komunalnych. Władze nie ogłosiły jeszcze terminu dojścia do 100-procentowego wskaźnika za wszystkie usługi, ale według gazety podchodzą do tej sprawy "twardo".

Opłaty wielu mediów i usług na Białorusi są w znacznym stopniu dotowane przez państwo.

W kwietniu wicepremier Anatol Kalinin zapowiedział, że od 2015 r. mieszkańcy będą pokrywać całość kosztów dostarczanego gazu i energii elektrycznej.

O konieczności podnoszenia opłat za usługi komunalne i transport publiczny aż do poziomu rzeczywistych kosztów mówił m.in. w październiku ubiegłego roku szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Białorusi David Hofman.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy z zadowoleniem przyjął wówczas plan reform rządu i banku narodowego Białorusi, ale podkreślił, że w kraju są potrzebne bardziej kompleksowe i głębsze reformy. Zwrócił m.in. uwagę, że należy zliberalizować na Białorusi ceny (obecnie ceny wielu podstawowych artykułów są kontrolowane przez władze) oraz ograniczyć rolę państwa w gospodarce.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Słonina stała się towarem luksusowym na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 22:04
Popularna na Białorusi słonina stała się towarem luksusowym. To za sprawą obserwowanego wzrostu cen wieprzowiny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze walczą z drożyzną mięsa w sklepach. Kosztuje kilka razy więcej niż w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 23:59
Ministerstwo gospodarki Białorusi poleciło największym zakładom drobiarskim obniżenie cen ich produktów. W pierwszej dekadzie lipca zaleciło lokalnym władzom doprowadzenie do obniżki cen mięsa wieprzowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MFW przestrzega Białoruś: coraz gorzej z gospodarką, wysokie ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:10
”Wysokie ryzyko” dla gospodarki Białorusi z tendencją do pogorszenia sytuacji stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zalecając władzom kraju pogłębienie reform.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nowe normy przewozu towarów przez granicę. Zablokują zakupy w Polsce i na Litwie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 15:24
Na Białorusi zaczęły obowiązywać nowe bardziej surowe zasady przewożenia przez granicę towarów dla własnego użytku. Ograniczenia dotyczą osób, które często przekraczają granicę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zapowiada bezpardonową walkę z korupcją. ”Nic mnie powstrzyma, prędzej mnie zastrzelą”

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 07:16
Aleksander Łukaszenka 20 lat temu doszedł do władzy na Białorusi pod hasłami właśnie walki z korupcją. Teraz przed przyszłorocznymi tzw. wyborami prezydenckimi znów zapewnia, że będzie zmagał się dalej. W ciągu tygodnia kazał przygotować nową ustawę. Rozważana jest m.in. możliwość konfiskaty majątku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka obiecał Ukrainie zaopatrzenie w paliwa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:54
Niezależne mińskie media informowały w niedzielę, że Białoruska Kompania Naftowa zamierza zmniejszyć dostawy paliw na Ukrainę. Jednym z powodów miał być remont rafinerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zniosła zakaz importu bydła z państw UE, w tym z Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:24
Białoruś wprowadziła zakaz importu bydła rogatego dwa lata temu, po wykryciu w niektórych europejskich krajach nowych przypadków zachorowań wywołanych przez wirus ze Schmallenbergu.
rozwiń zwiń