Raport Białoruś

Białoruś zniosła zakaz importu bydła z państw UE, w tym z Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:24
Białoruś wprowadziła zakaz importu bydła rogatego dwa lata temu, po wykryciu w niektórych europejskich krajach nowych przypadków zachorowań wywołanych przez wirus ze Schmallenbergu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś zniosła zakaz importu bydła z Unii Europejskiej
Krowa z łotewskiej hodowli
Krowa z łotewskiej hodowliFoto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Białoruś zniosła zakaz wwozu na swoje terytorium bydła rogatego z państw Unii Europejskiej - poinformował agencję BiełTA przedstawiciel departamentu nadzoru weterynaryjnego i żywnościowego Ministerstwa Rolnictwa Białorusi. Zakaz dotyczył także Polski.
W latach 2012-2013 Białoruś wprowadziła zakaz importu dużej i małej rogacizny, czyli np. krów i kóz, a także pochodzącego od nich materiału genetycznego z szeregu państw UE, w tym m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski. Uzasadniono to wykryciem w tych krajach nowych przypadków zachorowań wywołanych przez wirus ze Schmallenbergu.
Teraz - jak informuje BiełTA - zakaz został zniesiony.
Nazwa wirusa ze Schmallenbergu (SBV) pochodzi od niemieckiej miejscowości, w której pierwszy raz - latem 2011 roku - go zidentyfikowano. Specjaliści są zdania, że jest on przenoszony przez insekty. Wirus jest groźny, bo nie ma na niego szczepionki.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruskie władze walczą z drożyzną mięsa w sklepach. Kosztuje kilka razy więcej niż w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 23:59
Ministerstwo gospodarki Białorusi poleciło największym zakładom drobiarskim obniżenie cen ich produktów. W pierwszej dekadzie lipca zaleciło lokalnym władzom doprowadzenie do obniżki cen mięsa wieprzowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W strefie przygranicznej z Białorusią znaleziono dzika zarażonego pomorem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 22:52
Padłe zwierzę było zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. W poniedziałek lekarz weterynarii zwrócił się do mieszkańców i przyjezdnych by zrezygnowali z wypraw do lasu, spacerów czy grzybobrania na terenie czterech podlaskich gmin. Istnieje bowiem możliwość przeniesienia wirusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przetworzy towary objęte embargiem, a Rosja je kupi

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 23:18
Rosja zezwoli na import z Białorusi i Kazachstanu produktów wytworzonych z zachodnich surowców pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które Moskwa objęła embargiem - poinformował w poniedziałek rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poroszenko, Putin i komisarze unijni razem na szczycie w Mińsku 26 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 23:06
Nie wiadomo, czy prezydenci Ukrainy i Rosji spotkają się w cztery oczy. Według Kijowa, spotkanie w Mińsku odbędzie się w formacie Ukraina - UE - Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan).
rozwiń zwiń