X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: zamknięto wystawę o międzywojniu pod naciskiem ideologa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 15:00
Wystawa w Zasławiu pod Mińskiem poświęcona historii dzisiejszej zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym, w tym kampanii wrześniowej 1939 r., została przedterminowo zamknięta kilka dni po otwarciu - poinformował jej autor Ihar Mielnikau.
Fragment zaproszenia na otwarcie wystawy
Fragment zaproszenia na otwarcie wystawyFoto: istpravda.ru

Mielnikau dodał, że dyrekcja muzeum w Zasławiu, gdzie prezentowano ekspozycję, powiadomiła go o konieczności jej rozmontowania po wtorkowej wizycie szefa wydziału ideologii rejonu (powiatu) mińskiego Siarhieja Kudzina.

Oficjalnie przyczyn zamknięcia wystawy nie podano - powiedział Mielnikau. Wcześniej zastrzeżenia do wystawy zgłaszał - według słów historyka - szef wydziału ideologii, kultury i młodzieży w administracji obwodu mińskiego Rusłan Truchan, który ocenił, iż ekspozycja pomniejsza rolę ZSRR w historii, a Białoruś jest jego spadkobierczynią.

Zdjęcia z odkrycia wystawy na portalu istpravda.ru >>>

Jak podkreślał historyk, główną ideą ekspozycji było pokazanie męstwa białoruskich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy jako pierwsi w Europie wraz z Polakami powiedzieli Hitlerowi  ”nie". Według niego w mundurach Wojska Polskiego walczyło około 70 tys. Białorusinów.

- Myślę, że ci ludzie (ideolodzy) nie rozumieją, że trzeba podkreślać rolę Białorusinów, którzy walczyli z Niemcami, a poza tym pewnie nie chcieli pokazywać tej wystawy przed 17 września - powiedział Mielnikau.

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Wystawę "Zachodniobiałoruska Atlantyda. Historia zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym w dokumentach, fotografiach i przedmiotach" można było oglądać od piątku. Jej otwarcie miało charakter nieoficjalny ze względu na zastrzeżenia wydziału ideologii. Planowano, że będzie otwarta do 12 listopada. Wystawa składała się z ok. 300 przedmiotów pochodzących z prywatnych zbiorów Mielnikaua. Prezentowano na niej m.in. mundury oficera Wojska Polskiego, żołnierza piechoty oraz marynarza pińskiej flotylli rzecznej.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak Sowietów na Polskę. Nota ZSRR: "państwo polskie przestało istnieć"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:14
17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na tyły polskich wojsk. ZSRR zajął olbrzymie tereny Polski, zaczęły się masowe represje. Polski ambasador dostał notę, że „państwo polskie przestało istnieć” – odmówił jej przyjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odkryto ruiny zamku w Brześciu. W nim Jagiełło zdecydował o wojnie z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 07:25
Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Kiedyś rezydowali w nim Władysław Jagiełło i książę Witold. Zamek został zburzony w XIX wieku przez cara Mikołaja I, który kazał na jego miejscu wybudować twierdzę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 08:30
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - napisał prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodno będzie miało swój hymn. Ogłoszono konkurs

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 10:00
W zamierzeniu władz miasta piosenka ma stać się symbolem Grodna na wiele lat. Utwory, muzykę i tekst, można przysyłać do marca, a pierwsze publiczne wykonanie planuje się na majowe święto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi upamiętniono 150 rocznicę śmierci Romualda Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:00
W Szostakowie koło Brześcia, gdzie przyszedł na świat bohater powstania styczniowego, poświęcono przygotowany przez społeczność polską plac z krzyżem, kamieniem z tablicą pamiątkową oraz planszą informującą o postaci dyktatora powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Mówią Wieki” po białorusku w 500 rocznicę bitwy pod Orszą

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 23:19
Celem wydania numeru jest pokazanie tej bitwy jako przykładu współpracy między Białorusinami, Litwinami i Polakami - powiedział redaktor magazynu Tomasz Bohun. ”Mówią wieki” to polski miesięcznik, poświęcony tematyce historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa o Białorusi podczas kampanii wrześniowej. Ideolog: pomniejsza rolę ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Wystawa poświęcona historii zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym, ukazująca m.in. kampanię wrześniową 1939 r., została otwarta w piątek w muzeum w Zasławiu w obwodzie mińskim. Zorganizował ją prywatnie jeden z historyków. Miejscowy ideolog wyrażał do niej zastrzeżenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: szef MSW odsłonił tablicę pamięci "walczących z bandytami". Niezależny historyk: chodzi im o Armię Krajową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Tablicę upamiętniającą funkcjonariuszy, którzy polegli w walce z "nacjonalistycznym bandytyzmem" w latach 1944-47 odsłonięto w Lidzie w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Niezależny historyk uważa, że przez "bandytów" należy rozumieć AK.
rozwiń zwiń