Raport Białoruś

Wystawa o Białorusi podczas kampanii wrześniowej. Ideolog: pomniejsza rolę ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Wystawa poświęcona historii zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym, ukazująca m.in. kampanię wrześniową 1939 r., została otwarta w piątek w muzeum w Zasławiu w obwodzie mińskim. Zorganizował ją prywatnie jeden z historyków. Miejscowy ideolog wyrażał do niej zastrzeżenia.
Fragment zaproszenia na otwarcie wystawy
Fragment zaproszenia na otwarcie wystawyFoto: istpravda.ru

Autorem jest niezależny historyk Ihar Mielnikau.  Ekspozycja "Zachodniobiałoruska Atlantyda. Historia zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym w dokumentach, fotografiach i przedmiotach" składa się z ok. 300 przedmiotów pochodzących z prywatnych zbiorów Mielnikaua.

Zdjęcia z odkrycia wystawy na portalu istpravda.ru >>>

Jak powiedział historyk, piątkowe otwarcie miało charakter "nieoficjalny" z powodu zastrzeżeń władz obwodowych. Szef wydziału ideologii, kultury i młodzieży komitetu wykonawczego obwodu (województwa) mińskiego Rusłan Truchan twierdził, że wystawa pomniejsza rolę ZSRR, a Białoruś jest jej spadkobierczynią, sugerując kierownictwu muzeum, by jej nie otwierano. Później wspominał o problemach z "bezpieczeństwem technicznym" instalacji elektrycznej. Ponieważ jednak zastrzeżenia były wyrażane tylko ustnie, organizatorzy otworzyli ekspozycję.

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Jak cytują białoruskie niezależne media, na otwarciu wystawy kierownik muzeum Mikołaj Pogranowiskj powiedział: ”Miejcie odwagę ze spokojem przyjąć naszą historię”.

Wystawa ukazuje m.in. kampanię wrześniową 1939 r., w której uczestniczyło także wielu żołnierzy urodzonych na terenach obecnej zachodniej Białorusi. Zaprezentowano m.in. mundury: oficera Wojska Polskiego, żołnierza piechoty oraz marynarza pińskiej flotylli rzecznej.  - W mundurach Wojska Polskiego walczyło około 70 tys. Białorusinów -  stwierdził Mielnikau.

- Wystawa była przygotowywana niemal pół roku - powiedział historyk. - Jej główną ideą było pokazanie męstwa białoruskich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy jako pierwsi w Europie wraz z Polakami powiedzieli Hitlerowi "nie". We wrześniu 1939 r. zrobili krok ku zwycięstwu w maju 1945 r." – dodał.

Mielnikau powiedział, że przygotował wystawę za własne pieniądze, ale ogromna liczba osób, które przyszły na otwarcie, świadczy o dużym zainteresowaniu tą tematyką. - Byli ludzie, których ojcowie walczyli w Wojsku Polskim, przyjechali nawet Białorusini z zagranicy - podkreślił.

PAP/agkm ‘

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Atak Sowietów na Polskę. Nota ZSRR: "państwo polskie przestało istnieć"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:14
17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na tyły polskich wojsk. ZSRR zajął olbrzymie tereny Polski, zaczęły się masowe represje. Polski ambasador dostał notę, że „państwo polskie przestało istnieć” – odmówił jej przyjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odkryto ruiny zamku w Brześciu. W nim Jagiełło zdecydował o wojnie z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 07:25
Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Kiedyś rezydowali w nim Władysław Jagiełło i książę Witold. Zamek został zburzony w XIX wieku przez cara Mikołaja I, który kazał na jego miejscu wybudować twierdzę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 08:30
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - napisał prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi upamiętniono 150 rocznicę śmierci Romualda Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:00
W Szostakowie koło Brześcia, gdzie przyszedł na świat bohater powstania styczniowego, poświęcono przygotowany przez społeczność polską plac z krzyżem, kamieniem z tablicą pamiątkową oraz planszą informującą o postaci dyktatora powstania.
rozwiń zwiń