Raport Białoruś

Nieoficjalna dewaluacja. Dolar na Białorusi nagle podrożał o jedną czwartą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:03
Bank Narodowy Białorusi podjął działania w celu ochrony rynku walutowego. Białoruski rubel stracił na wartości w stosunku do walut zagranicznych, ale oficjalnej dewaluacji nie ogłoszono.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś ma problemy z walutami obcymi, rubel poszedł błyskawicznie w dół
Ruble białoruskie
Ruble białoruskieFoto: PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

Bank Narodowy Białorusi wprowadził 30-procentową opłatę przy kupnie waluty. Opłata będzie pobierana zarówno na giełdzie jak i w kantorach. Uzyskane z tego tytułu środki zasilą budżet państwa. Tym samym za dolara w kantorach w czwartek trzeba było zapłacić około 11 tysięcy rubli, a w piątek już ponad 14 tysięcy.

Jednocześnie Bank Narodowy czasowo wstrzymał operacje kupna i sprzedaży zagranicznych walut dokonywane przez podmioty gospodarcze na pozagiełdowym rynku walutowym. Oprócz tego dla eksporterów obowiązek sprzedaży waluty wzrósł z 30 do 50 procent.

Brakuje dolarów i euro
Białoruskie media podają, że bank centralny rekomendował jednocześnie bankom, aby nie zasilały walutą kantorów, a jedynie sprzedawały euro czy dolary, które skupią od osób prywatnyxch. Dziś przed południem nie było handlu na białoruskiej giełdzie walutowej. Na razie nie wiadomo dlaczego.
W bankomatach w Mińsku wypłacających dotychczas obok białoruskich rubli również euro i dolary zaczyna brakować europejskiej i amerykańskiej waluty.

W czwartek Aleksander Łukaszenka zapewnił, że władze zrobią wszystko, by utrzymać stabilność finansową państwa. - Za stabilność na rynku walutowym odpowiada sektor bankowy na czele z Bankiem Narodowym i rząd. Wszystko pozostałe jest w rękach ludności - stwierdził Aleksander Łukaszenka. Dodał, że jeśli Białorusini chcą załamania kursu rubla, to - jak się wyraził - niech biegaja po kantorach, ale nie powinni wtedy narzekać na władze i Bank Narodowy.

IAR/agkm


Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka zły za embargo, ostrzega Moskwę. ”Co to za zachowanie?”

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 12:05
Aleksander Łukaszenka przestrzegł Moskwę, że będzie zmuszony zareagować jeśli nie ulegnie poprawie handel między obu krajami. To efekt rosyjskiego embarga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Białorusi w Warszawie na forum inwestycyjnym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 08:12
W poniedziałek w Warszawie odbędzie się Polsko-Białoruskie Forum Inwestycyjne opatrzone hasłem "Inwestycje szansą wzrostu". W spotkaniu wezmą udział wicepremierzy Polski i Białorusi: Janusz Piechociński oraz Michaił Russyj. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplanie polsko-białoruskich stosunków. Piechociński: Białoruś ważnym partnerem gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 08:13
Pomimo konfliktu na Ukrainie polskie firmy chcą współpracować z rynkami wschodnimi, w tym z rynkiem białoruskim - przekonywał wicepremier Janusz Piechociński podczas Polsko-Białoruskiego Forum Inwestycyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kontrolują białoruskie masarnie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:10
Specjaliści rosyjskiej służby sanitarnej Rossielchoznadzor rozpoczęli kontrole białoruskich zakładów mięsnych i mleczarskich. Sprawdzane są przedsiębiorstwa, którym w ostatnim czasie zakazano eksportu produkcji na rosyjski rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: na granicy z Rosją nie ma kontroli, tylko monitoring

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
Białoruski Państwowy Komitet Celny zaprzeczył doniesieniom mediów, by celnicy wznowili kontrolę towarów na granicy z Rosją. Według Komitetu prowadzony jest jedynie "monitoring” pojazdów jadących z Rosji na Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja stopniowo znosi embargo z białoruskich masarni

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 23:50
Rosyjska służba sanitarna zezwoliła na dostawy mięsa i wędlin z dwóch kolejnych białoruskich przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś otrzyma jeszcze tańszy rosyjski gaz

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 12:51
Białoruś i Gazprom podpisały kontrakty na dostawy i tranzyt gazu na najbliższe trzy lata. Białoruś pozostanie krajem, który płaci najmniej w Europie za rosyjski gaz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja pogrąża Białoruś, ciągnie w dół swego sojusznika"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 18:32
Białoruś odczuwa skutki problemów finansowych Rosji. Mińsk dostaje coraz mniej dolarów za towary sprzedawane do Rosji, a starając się zachować liczbę dewiz, osłabia rubla białoruskiego - tłumaczy Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś już nie chce handlować z Rosją w jej walucie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka polecił rządowi, aby handel z Rosją odbywał się w twardych walutach: dolarach lub euro.
rozwiń zwiń