Raport Białoruś

Białoruś: zatwierdzono projekt stref ochronnych Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 21:22
Ministerstwo Kultury Białorusi zatwierdziło projekt stref ochrony miejsca kaźni ofiar represji politycznych na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem w latach 30. i 40. XX w. Zamordowano tu, według różnych obliczeń, od kilkudziesięciu do 250 tysięcy osób
Kuropaty zimą
Kuropaty zimąFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Tekst postanowienia opublikowano we wtorek na państwowym portalu prawnym. - Zarówno strefa ochrony, jak i strefa regulowania zabudowy i ochrony krajobrazu całkowicie zapewniają ochronę tego pomnika historii i pozwalają przeprowadzać upamiętnienie w dowolnych formach - podkreślił w Radiu Swaboda naczelnik Wydziału ds. Ochrony Dziedzictwa Historyczno-Kulturalnego Ministerstwa Kultury Ihar Czarniauski.

Pytany, co będzie dalej z Kuropatami, Czarniauski odparł, że nie wie. - Na dzień dzisiejszy jest to teren historyczny, który podlega ochronie w takim stanie, w jakim jest - powiedział.

"Bulbasz-hall" pozostanie przy miejscu stalinowskich egzekucji
Obszar przylegający do Kuropat był w ostatnich latach przedmiotem kontrowersji z powodu budowy w bezpośredniej bliskości uroczyska kompleksu hotelowo-rozrywkowego "Bulbasz-hall".
W połowie ubiegłego roku sąd w Mińsku oddalił skargę organizacji społecznej Chrześcijańska Unia "Kuropaty" na Prokuraturę Generalną, w której żądano wyburzenia czterech budynków "Bulbasz-hallu".
Pytany o sprawę "Bulbasz-hallu" Czarniauski odparł: "Granica (stref ochronnych - PAP) została ustalona jeszcze w 2013 r. z uwzględnieniem obecności ciągów inżynieryjnych, trzech wodociągów. Dlatego ten kompleks restauracyjny trafia do strefy regulowania zabudowy. Jego funkcje to już nie nasza sprawa".
W 2013 r. Rada Naukowo-Metodyczna przy białoruskim Ministerstwie Kultury zmniejszyła strefę ochronną wokół Kuropat, ustalając, że będzie ona przebiegać w promieniu 50 m od uroczyska, czyli dwukrotnie mniejszym niż dotąd. Dzięki temu - jak informowało Radio Swaboda - poza strefą ochronną znalazły się cztery wspomniane wcześniej budynki.
Niezależni działacze śledzący sprawę Kuropat, m.in. szef Społecznego Towarzystwa Ochrony Zabytków Anton Astapowicz, powiedzieli we wtorek Radiu Swaboda, że będą się mogli wypowiedzieć o zatwierdzonych strefach ochrony dopiero po zaznajomieniu się z ich granicami.
Według białoruskich historyków w Kuropatach spoczywa od 30 tys. do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Kuropaty zostały uznane przez władze białoruskie za zabytek historyczno-kulturalny, ale do tej pory przeprowadzono tam ekshumację tylko bardzo nielicznych mogił.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Tydzień pamięci ofiar represji totalitarnych na Białorusi. Porządkowanie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 15:21
Trwa sprzątanie uroczyska Kuropaty na obrzeżach białoruskiej stolicy. Spoczywają tam dziesiątki tysięcy ofiar stalinowskich egzekucji. To część obchodów rozpoczętego właśnie tygodnia pamięci ofiar represji totalitarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzyż w Kuropatach pamięci białoruskich elit rozstrzelanych przez NKWD

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 20:38
W uroczysku Kuropaty pod Mińskiem ustawiono nowy krzyż, który upamiętnia ofiary stalinowskich egzekucji na Białorusi. W Kuropatach może spoczywać nawet 250 tysięcy ofiar stalinowskich egzekucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zatrzymanie na cmentarzu. ”To nie mityng, a modlitwa”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 22:00
Białoruska milicja zatrzymała 23 uczestników akcji mającej upamiętnić Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych oraz kilkoro dziennikarzy. Wśród zatrzymanych był też ośmioletni chłopczyk – piszą białoruskie niezależne media. Po kilku godzinach wszystkich zwolniono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziady na Białorusi. ”Na miejscu egzekucji NKWD jest wysypisko śmieci”

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 17:06
Na Białorusi miejsca egzekucji stalinowskich upamiętnia jedynie opozycja białoruska. Z okazji święta zmarłych, Dziadów, opozycja organizuje co roku marsz do jednego z takich miejsc, do Kuropat. Miejsca zbrodni NKWD nie są upamiętniane przez władze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Kunert o Kuropatach na Białorusi: tu może powstać piąty Cmentarz Katyński

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 23:00
To jest najprawdopodobniej ostatnie brakujące miejsce do dopełnienia obowiązku Rzeczpospolitej upamiętnienia imiennego i zbudowania ostatniego, piątego Cmentarza Katyńskiego – powiedział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert
rozwiń zwiń