Raport Białoruś

Białoruś: inscenizowana Droga Krzyżowa w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:39
Inscenizowana Droga Krzyżowa odbyła się w środę po południu na terenie kościoła św. Trójcy (św. Rocha) w Mińsku z udziałem metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza oraz kilkuset mieszkańców białoruskiej stolicy.
Chrystus niosący Krzyż. Fragment obrazu Tycjana
Chrystus niosący Krzyż. Fragment obrazu TycjanaFoto: Wikipedia

Metropolita przed rozpoczęciem inscenizacji przypomniał, że były na Białorusi czasy, gdy "za krzyż nasi dziadowie i babki oddawali swoje życie".

Aktorzy amatorzy z parafii odegrali 14 stacji Drogi Krzyżowej na placu przy kościele, wokół którego modlili się obserwujący mękę Chrystusa wierni, już po raz piąty. - Zawsze staramy się organizować Drogę Krzyżową w Wielki Tydzień, żeby wejść w przeżywanie Triduum Paschalnego - powiedział proboszcz parafii ks. Jury Sańko.

W odgrywaniu stacji uczestniczyli głównie ludzie młodzi, dla których kostiumy przygotowała pracująca w mińskim teatrze kukiełkowym parafianka, sama wcielająca się w rolę Matki Jezusa.

Ekipa aktorska w dużej części jest stała, ale zdarza się m.in., że ktoś wyjedzie na studia i wtedy jego miejsce zajmuje ktoś inny. - Na przykład zabrali do wojska jednego naszego aktora, który grał Pana Jezusa, i mieliśmy problem, trzeba było szukać nowego - powiedział proboszcz.

W tym roku w roli Jezusa zadebiutował student Stanisłau, który wcześniej występował w Drodze Krzyżowej w innych rolach.- Dla mnie osobiście najtrudniejsze były kwestie techniczne. Po pierwsze to wyzwanie fizyczne, bo krzyż sporo waży, a oprócz tego dokoła występują inni ludzie, są też widzowie, no i do tego dochodzi gra aktorska. To wszystko trzeba dostosować do kolejnych stacji - powiedział odtwórca roli Jezusa.

Reżyserka Jelena Bułaszowa opowiedziała, że kiedy pierwszy raz szykowała w parafii Drogę Krzyżową i pokazano jej krzyż, pod którym Jezus ma upaść, sprzeciwiła się, bo nie chciała ryzykować zdrowia aktorów. - Ale oni przekonali mnie, że przećwiczą ten moment. Teraz już się nie boję, chociaż krzyż jest rzeczywiście ciężki i upadek rzeczywiście niebezpieczny - powiedziała.

Przygotowania, jak powiedział Stanisłau, trwały półtora miesiąca, gdyż trzeba było przewidzieć wszelkie niespodziewane sytuacje, jakie mogą się przytrafić.

- Pogoda też przysparza komplikacji technicznych, bo np. dwa lata temu spadła ściana śniegu. Ws zyscy wyszliśmy z łopatami, żeby go odgarnąć - powiedziała Bułaszowa, była aktorka, która obecnie prowadzi studio teatralne dla dzieci.

Jak jednak podkreśla, najważniejsze jest uzyskanie odpowiedniego efektu. - To jednocześnie trudna i zaszczytna praca. Staramy się za każdym razem głęboko wejść w temat i być przekonujący, żeby to nie była tylko ilustracja. Nigdy nie wiemy, czy uda nam się to zrobić tak, jak byśmy chcieli, czy nie - powiedziała.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w kościele św. Trójcy odbyła się msza święta.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Białorusi założono akademię teologiczną im. św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 09:01
W Mińsku powstanie Akademia Teologiczna im. Świętego Jana Pawła II - o przyjęciu jej statutu informuje Konferencja Episkopatu Białorusi. Biskupi zwrócą się do władz o rejestrację uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi powstaje pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:11
Fundamenty przyszłej świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II zostały poświęcone w Smorgoniach w obwodzie grodzieńskim przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza - poinformował portal Kościoła katolickiego na Białorusi catholic.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat sakry biskupiej arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 10:00
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz to pierwszy biskup niepodległej Białorusi, obecny zwierzchnik miejscowych katolików. Sakry biskupiej udzielił mu Jan Paweł II. W latach 2002-2007 był arcybiskupem metropolitą moskiewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rośnie liczba księży kształconych w kraju. Jest ich sześć razy więcej niż u schyłku ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:00
Na Białorusi maleje liczba księży obcokrajowców i wzrasta ilość duchownych pochodzących z samej Białorusi. Poinformował o tym arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi. U schyłku ZSRR było ich zaledwie 62.
rozwiń zwiń