Raport Białoruś

Białoruś: rośnie liczba księży kształconych w kraju. Jest ich sześć razy więcej niż u schyłku ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:00
Na Białorusi maleje liczba księży obcokrajowców i wzrasta ilość duchownych pochodzących z samej Białorusi. Poinformował o tym arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi. U schyłku ZSRR było ich zaledwie 62.
Audio
  • Abp Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że na Białorusi coraz więcej jest miejscowych księży, sześć razy więcej niż po upadku ZSRR. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Abp Tadeusz Kondrusiewicz
Abp Tadeusz KondrusiewiczFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz na konferencji prasowej związanej ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy, odpowiadając na pytania dziennikarzy zwrócił uwagę, że obecnie na Białorusi istnieje około pół tysiąca parafii katolickich, w których pracuje 470 księży. Z tego 110 duchownych pochodzi z zagranicy, głównie z Polski. - Jeszcze niedawno księży z Polski było 2-3 razy więcej - powiedział hierarcha.

Zwrócił uwagę, że pod koniec  istnienia Związku Radzieckiego na Białorusi było tylko 62 księży. To oznacza, że obecnie Białoruś posiada 6 razy więcej własnych księży, niż ćwierć wieku temu. Ponadto na Białorusi jest ponad 100 seminarzystów. - Widoczna jest dynamika w przygotowaniach własnych księży. Nie można mówić, że kościół nie dba o powołania - stwierdził metropolita Kondrusiewicz. Nawiązał w ten sposób do pojawiających się czasami sugestii ze strony niektórych przedstawicieli władz, że na Białorusi powinno być więcej księży miejscowych, a mniej zagranicznych.

- W tej chwili na Białorusi działają dwa seminaria: w Grodnie i w Pińsku, gdzie uczy się w sumie 54 seminarzystów. Oprócz tego mamy jeszcze seminarzystów zakonnych, których jest 49. To oznacza, że łącznie mamy 103 seminarzystów. To niemała liczba, która możemy nawet pochwalić się w Europie - podkreślił Kondrusiewicz.

Metropolita przypomniał, że została już zarejestrowana Akademia Teologiczna im. Jana Pawła II, która będzie kształcić zarówno seminarzystów, jak i osoby świeckie. - To także będzie sprzyjać kształceniu miejscowych duchownych - podkreślił.

Arcybiskup odpowiedział w ten sposób na pytanie dotyczące styczniowej wypowiedzi pełnomocnika rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanida Hulaki. Zarzucił on niektórym księżom z Polski próby uprawiania polityki i oświadczył, że powstaje wrażenie, iż kierownictwo Kościoła katolickiego nie jest zainteresowane przygotowaniem własnych kadr.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arcybiskup Kondrusiewicz: Jan Paweł II zawsze pytał, co słychać w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 23:45
Gdy Jan Paweł II został wybrany papieżem, ludzi na terenie ówczesnego ZSRR ogarnęła wielka radość i nadzieja. – To ktoś z naszych, kto zna ten system, kogo nie da się oszukać– tak mówiono - wspomina abp Tadeusz Kondrusiewicz, obecnie metropolita Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cerkiew i Kościół katolicki za zniesieniem kary śmierci na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 18:13
- Jesteśmy przeciw karze śmierci. Życie to wielki dar Boga. Bóg daje życie i tylko on może je odebrać. Cerkiew prawosławna i Kościół katolicki opowiadają się za ochroną życia - od chwili poczęcia do śmierci - podkreślił metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi założono akademię teologiczną im. św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 09:01
W Mińsku powstanie Akademia Teologiczna im. Świętego Jana Pawła II - o przyjęciu jej statutu informuje Konferencja Episkopatu Białorusi. Biskupi zwrócą się do władz o rejestrację uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi powstaje pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:11
Fundamenty przyszłej świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II zostały poświęcone w Smorgoniach w obwodzie grodzieńskim przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza - poinformował portal Kościoła katolickiego na Białorusi catholic.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie władze: niektórzy księża z Polski próbują zajmować się polityką

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 16:32
Próby uprawiania polityki zarzucił w czwartek niektórym księżom z Polski pełnomocnik rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanid Hulaka. Rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko powiedział, że o ile wie, żaden z nich nie zajmuje się polityką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: nie jestem zadowolony z pracy części polskich księży

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 23:59
Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek, że jest niezbyt zadowolony z pracy niektórych polskich księży katolickich, gdyż czasem zajmują się nie tym, czym powinni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Kościół katolicki zaniepokojony zarzutami Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:07
Konferencja Katolickich Biskupów Białorusi wyraziła głębokie zaniepokojenie oskarżeniami władz białoruskich pod adresem polskich księży i samego Kościoła na Białorusi, uznając je za wzniecanie wrogości międzywyznaniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador broni polskich księży na Białorusi. "Pracuje im się trudniej, niż w Afryce"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 21:22
Polskim księżom należą się podziękowania za odrodzenie Kościoła katolickiego na Białorusi – a tymczasem pod ich adresem pojawiają się zarzuty. Mówił o tym Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka, w wywiadzie dla rozgłośni Radio Swaboda.
rozwiń zwiń