Raport Białoruś

Białoruś: ruszyła najdłuższa w kraju pielgrzymka

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:52
Pięciusetkilometrowa, najdłuższa na Białorusi pielgrzymka do Budsławia, nazywanego białoruską Częstochową, wyruszyła z Brześcia przy granicy z Polską - poinformował portal catholic.by.
Audio
  • Ruszyła najdłuższa na Białorusi pielgrzymka. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Obraz z Budsławia
Obraz z BudsławiaFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wierni przejdą z Brześcia do sanktuarium pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu 537 km. Z Brześcia wyruszyło około 50 osób. Po drodze zatrzymają się w Baranowiczach, gdzie dołączy do nich kilkuset kolejnych katolików.

Wierni ściągają do Budsławia co roku na obchody rocznicy przybycia tu cudownego obrazu Matki Bożej Budsławskiej. W tym roku uroczystości odbędą się w dniach 3-4 lipca.

W sumie z Białorusi wyruszy co najmniej 13 pieszych pielgrzymek. Jako kolejna rozpocznie wędrówkę w najbliższą środę grupa z Lidy w obwodzie grodzieńskim.

Obraz Matki Bożej z końca XVI wieku, do którego przybywają pielgrzymujący, został według tradycji podarowany wojewodzie mińskiemu Janowi Pacowi przez papieża Klemensa VIII. Później trafił do bernardynów, którzy umieścili go w drewnianym kościółku. Wkrótce obraz zasłynął cudami i przez kolejne wieki przyciągał liczne pielgrzymki.

Kult Matki Bożej Budsławskiej był bardzo silny w okresie zaboru rosyjskiego i później w latach międzywojennych, gdy Budsław znajdował się w granicach Polski. Masowe pielgrzymki odrodziły się na początku lat 90. XX wieku.

Kluczowym momentem pielgrzymki jest zakończona mszą procesja wiernych ze świecami o północy z piątku na sobotę, po której wierni wracają do kościoła, by pokłonić się Matce Bożej.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że pielgrzymów czeka wiele trudów. - To jest bardzo długa pielgrzymka. Przejść 100 czy 200 kilometrów nie jest łatwo, a ponad 500 kilometrów to kawałek drogi - ocenił hierarcha.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: rośnie liczba księży kształconych w kraju. Jest ich sześć razy więcej niż u schyłku ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:00
Na Białorusi maleje liczba księży obcokrajowców i wzrasta ilość duchownych pochodzących z samej Białorusi. Poinformował o tym arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi. U schyłku ZSRR było ich zaledwie 62.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: inscenizowana Droga Krzyżowa w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:39
Inscenizowana Droga Krzyżowa odbyła się w środę po południu na terenie kościoła św. Trójcy (św. Rocha) w Mińsku z udziałem metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza oraz kilkuset mieszkańców białoruskiej stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Kondrusiewicz: Jan Paweł II dobrze odczytał znaki czasu. "Mówił, że Rosja się nawróci"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 08:00
Dziesiątą rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II wspominają również wierni na Białorusi.
rozwiń zwiń