Raport Białoruś

Abp Kondrusiewicz: Jan Paweł II dobrze odczytał znaki czasu. "Mówił, że Rosja się nawróci"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 08:00
Dziesiątą rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II wspominają również wierni na Białorusi.
Audio
  • Abp Tadeusz Kondrusiewicz: orędzie fatimskie odnosi się do całego terenu byłego imperium rosyjskiego, też do Białorusi i Ukrainy (źr. IAR)
  • Abp Tadeusz Kondrusiewicz: Jan Paweł II zareagował natychmiast po rozpadzie ZSRR, by odrodzić życie religijne (źr. IAR)
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz
Arcybiskup Tadeusz KondrusiewiczFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - obecny zwierzchnik katolików na Białorusi, a wcześniej metropolita moskiewski - mówi, że Kościół katolicki w byłym Związku Radzieckim jest wdzięczny świętemu Janowi Pawłowi II za to, że dobrze odczytał znaki czasu.

W rozmowie z Polskim Radiem arcybiskup Kondrusiewicz powiedział, że papież Jan Paweł II "w okresie mrocznego ateistycznego reżimu" w Związku Radzieckim miał nadzieję na odrodzenie się tam życia religijnego. - On tyle razy mi mówił - wspominał hierarcha: są trudności, ale pamiętaj o orędziu fatimskim, pamiętaj o słowach Matki Bożej, że moje Niepokalane Serce zatryumfuje i Rosja się nawróci. Maryja użyła słowa Rosja, bo wtenczas było imperium rosyjskie. To odnosi się też do Białorusi, Ukrainy... - dodał metropolita Kondrusiewicz.

Zauważył, że gdy w Związku Radzieckim rozpoczęły się zmiany, papież Jan Paweł II przyczyniał się do odrodzenia tam życia duchowego. - Reagował natychmiast. Mianował biskupów. Może nie wszędzie były diecezje w Rosji, Kazachstanie, w Azji Środkowej, ale byli już administratorzy apostolscy, byli biskupi, była struktura. Wykorzystał ten czas, aby odrodzić życie religijne - podkreślił arcybiskup Kondrusiewicz.

Papież Jan Paweł II nigdy nie odwiedził Białorusi mimo nadziei wiernych. Jest jednak szansa, że obecny papież uda się z pielgrzymką do Mińska. Białoruskie władze już skierowały do papieża Franciszka zaproszenie do odwiedzenia ich kraju.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arcybiskup Kondrusiewicz: Jan Paweł II zawsze pytał, co słychać w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 23:45
Gdy Jan Paweł II został wybrany papieżem, ludzi na terenie ówczesnego ZSRR ogarnęła wielka radość i nadzieja. – To ktoś z naszych, kto zna ten system, kogo nie da się oszukać– tak mówiono - wspomina abp Tadeusz Kondrusiewicz, obecnie metropolita Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi założono akademię teologiczną im. św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 09:01
W Mińsku powstanie Akademia Teologiczna im. Świętego Jana Pawła II - o przyjęciu jej statutu informuje Konferencja Episkopatu Białorusi. Biskupi zwrócą się do władz o rejestrację uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi powstaje pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:11
Fundamenty przyszłej świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II zostały poświęcone w Smorgoniach w obwodzie grodzieńskim przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza - poinformował portal Kościoła katolickiego na Białorusi catholic.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rośnie liczba księży kształconych w kraju. Jest ich sześć razy więcej niż u schyłku ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:00
Na Białorusi maleje liczba księży obcokrajowców i wzrasta ilość duchownych pochodzących z samej Białorusi. Poinformował o tym arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi. U schyłku ZSRR było ich zaledwie 62.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: inscenizowana Droga Krzyżowa w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:39
Inscenizowana Droga Krzyżowa odbyła się w środę po południu na terenie kościoła św. Trójcy (św. Rocha) w Mińsku z udziałem metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza oraz kilkuset mieszkańców białoruskiej stolicy.
rozwiń zwiń