Raport Białoruś

Białoruś: drobni przedsiębiorcy wystąpili do władz z krytyką nowych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 20:30
Białoruska organizacja społeczna ”Perspektywa”, skupiająca drobnych przedsiębiorców, wystąpiła do prezydenta i Rady Ministrów z ostrą krytyką obowiązującego od 1 stycznia dekretu dotyczącego certyfikacji towarów, apelując do rządu o "powrót na drogę rozumu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Od 1 stycznia 2016 roku białoruscy przedsiębiorcy są zobowiązani sprzedawać towary przemysłu lekkiego państw Unii Celnej tylko pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej, że pochodzą z legalnego źródła i są bezpieczne dla konsumentów. Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że rosyjscy dostawcy, u których kupuje towar większość handlarzy, nie wystawiają takich dokumentów na małe partie towarów albo je fałszują. Sprzedawcom, którzy nie mają certyfikatów, grożą zaś kary i konfiskaty.

Protesty na targowiskach

Według ”Perspektywy” od początku roku wstrzymało przez to pracę ”90 proc. punktów handlowych i targowisk Republiki Białoruś” oraz ”nastąpiło załamanie detalicznego rynku konsumenckiego”.
W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na swojej stronie organizacja oceniła, że doszło do tego z powodu lekceważącej postawy urzędników, którzy nie przywiązywali należytej uwagi do sytuacji i zignorowali wielokrotne propozycje społeczności przedsiębiorców.

- Jesteśmy przekonani, że puste targowiska i punkty handlowe są najlepszym dowodem niekompetencji organów państwowych i błędnej polityki zarządzania małym biznesem na Białorusi. W obecnej sytuacji jest to droga głupoty, inaczej nie można tego nazwać, gdyż w okresie kryzysu bez środków do życia zostało w gospodarce 500 tys. osób – podkreśliła ”Perspektywa”, dodając, że podana liczba obejmuje przedsiębiorców, ich rodziny oraz osoby od nich zależne.

Autorzy oświadczenia zaapelowali do rządu o "powrót na drogę rozumu i podjęcie póki czas odpowiednich decyzji z uwzględnieniem opinii samych przedsiębiorców”.

Wymóg certyfikacji miał początkowo obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., ale w związku z niezadowoleniem przedsiębiorców jego wejście w życie odraczano.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE zawiesiła sankcje wobec Łukaszenki i urzędników reżimu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:50
Państwa UE zawiesiły w czwartek na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzję podjęto w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem. Zawieszenie restrykcji obejmuje m.in. Aleksandra Łukaszenkę. W piątek akty prawne dotyczące zawieszenia sankcji wobec Białorusi zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym. Obowiązują od soboty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie odejdzie od swego systemu państwa socjalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 23:57
Białoruś nie zamierza burzyć swego systemu państwa socjalnego – oświadczył we wtorek 17 listopada Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym kraju Peterem Dolmanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chce 3 mld dol. kredytu z MFW. "Jeśli nas nie poprą, nie będzie to tragedia"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 23:59
Białoruś powinna uwzględniać przede wszystkim własne interesy narodowe przy uzgadnianiu programów finansowych z MFW – oświadczył we wtorek Aleksander Łukaszenka. Premier Andrej Kabiakou poinformował, że rząd negocjuje z MFW kredyt wysokości 3 mld USD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dla gospodarki to był rok straconych szans

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 06:00
Mijający rok dla Białorusi był okresem zaprzepaszczonych możliwości. Pokazał też, jak bardzo białoruska gospodarka jest uzależniona od rosyjskiej. Pisze o tym niezależny portal internetowy ”Nawiny” w artykule podsumowującym 2015 rok.
rozwiń zwiń