Raport Białoruś

Minister środowiska u Polaków na Białorusi i u gubernatora

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 17:00
 Minister środowiska Henryk Kowalczyk w drugim dniu wizyty na Białorusi odwiedził Grodno, gdzie interesował się sytuacją polskiej mniejszości. Spotkał się z kierownictwem Polskiej Macierzy Szkolnej i Związku Polaków na Białorusi nie uznawanego przez miejscowe władze. 
Audio
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk u Polaków na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Minister środowiska Henryk Kowalczyk u Polaków na Białorusi
Minister środowiska Henryk Kowalczyk u Polaków na BiałorusiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Minister Henryk Kowalczyk powiedział Polskiemu Radiu, że zapoznał się z sytuacją polskiej mniejszości. - Obserwowałem w Grodnie, jak Polacy się integrują. Jak troszczą się o naukę języka polskiego i historii. Mówiliśmy też o problemach które się pojawiają. Dotyczą one współpracy, wyjazdów czy problemów lokalowych. Będziemy starali się pomagać je rozwiązywać ze strony polskiego rządu, Senatu oraz poprzez Stowarzyszenie Wspólnota Polska - powiedział minister Kowalczyk. 

Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi powiedziała, że wizyta Henryka Kowalczyka była ważna, gdyż minister środowiska jest także szefem Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które wspiera Polaków mieszkających za granicą.

- Podczas spotkania mieliśmy możliwość zaprezentowania swojej działalności jak również tych spraw, które nas bardzo niepokoją. Chodzi przede wszystkim o polską edukację i przyjęcie wszystkich chętnych dzieci do szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku na czym nam bardzo zależy. Nam zależy też na normalnej pracy Związku Polaków zgodnie ze standardami europejskimi i prawem białoruskim - powiedziała Borys.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się również z gubernatorem obwodu grodzieńskiego Uładzimirem Kraucouem. Rozmowy dotyczyły współpracy transgranicznej, ochrony środowiska i spraw Polaków mieszkających w regionie.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: wejście z piłą tarczową i konfiskata sprzętu Biełsatu. Zabrano komputery i dyski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZPB Andżelika Borys będzie sądzona za Kaziuki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 21:30
Andżelika Borys - prezes nieuznawanego przez miejscowe władze Związku Polaków na Białorusi - została wezwana na posterunek milicji w Grodnie. Wcześniej została przesłuchana w związku z organizacją na początku marca jarmarku rzemieślników "Grodzieńskie Kaziuki 2019". 
rozwiń zwiń