Polskie Radio
Section05

Henryk Kowalczyk

Pomoc dla rolników i wsparcie produkcji. Henryk Kowalczyk podsumował działania resortu

- Wielkim zadaniem stojącym przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi było zatwierdzenie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro - poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi hodowla zwierząt zboże dopłaty bezpośrednie rolnictwo rolnicy POLSKA ceny żywności społeczeństwo

Przed żniwami silosy w Polsce zostaną opróżnione. Minister rolnictwa: w portach priorytetem ma być zboże

 - Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski. Będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo zboże POLSKA Ukraina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polityka GOSPODARKA

Minister rolnictwa: odbiorców zboża poszukujemy także w Afryce

- Zboże będzie priorytetem na PKP, jak i w portach - powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał szef resortu rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wojna na Ukrainie zboże porty PKP pomoc żywność Afryka

Jest porozumienie rządu z rolnikami. Kowalczyk: wystąpimy do KE o klauzulę ochronną na granicy z Ukrainą

- Rozmowy były bardzo dobre, była dobra atmosfera - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Nie będzie kolejnej tury rozmów, jeżeli chodzi o ustalenia, bo ustalenia mamy zakończone, ale na pewno za miesiąc, półtora zaproszę uczestników tych rozmów, żeby rozliczyć się wzajemnie z tego, co ustaliliśmy - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnicy rolnictwo zboże Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Świątek

Minister rolnictwa: obecnie priorytetem jest usprawnienie eksportu zboża

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ocenił, że obecnie priorytetem jest usprawnienie eksportu zboża. Mówił o tym po drugiej, wieczornej turze rozmów z przedstawicielami organizacji rolniczych. Po posiedzeniu "okrągłego stołu" w sprawie sytuacji na rynku zbóż zostali oni w siedzibie resortu, wyrażając niezadowolenie z ustaleń. Po drugiej serii rozmów strony doszły do porozumienia, o czym poinformował minister.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wicepremier Kowalczyk: rząd wystąpi do UE o klauzulę ochronną dotyczącą granicy z Ukrainą

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że rząd, w związku z napływem ukraińskiego zboża, złoży na forum UE, wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy Polski z Ukrainą. Henryk Kowalczyk zapowiedział też, że transporty zboża przeznaczonego na eksport, będą miały pierwszeństwo, m.in. w portach. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo polityka GOSPODARKA

Premier: zleciłem wprowadzenie przepisów, które będą pozwalały ograniczyć wpływ zboża ukraińskiego do Polski

- Poleciłem panu premierowi Kowalczykowi nie tylko wypracowanie zasad, które pozwolą nam upłynnić część zboża, które zostało zgromadzone w Polsce, ale również wprowadzenie odpowiednich przepisów, które będą pozwalały ograniczyć wpływ zboża ukraińskiego do Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego transmitujemy w PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd premier Mateusz Morawiecki zboże rolnictwo rolnicy