Raport Białoruś

Białoruś: kilkanaście tysięcy ludzi na Dniu Polskim w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 18:24
Wieczorny koncert zespołu "Golden Life" na Placu Wolności w białoruskiej stolicy stał się kulminacją obchodów Dnia Polski w Mińsku. Wcześniej widzowie mogli posłuchać muzyki Stanisława Moniuszki, obejrzeć barwny pochód krakowskiego Lajkonika czy obejrzeć wystawę, poświęconą 15 leciu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Audio
  • Dzień Polski. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Dzień Polski w Mińsku
Dzień Polski w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, powiedział Polskiemu Radiu, że w sumie na wszystkich imprezach było prawdopodobnie kilkanaście tysięcy ludzi.

- Chcielibyśmy zachęcić takimi projektami Białorusinów, żeby do nas przyjeżdżali. Te kontakty środowisk młodzieżowych, artystów czy po prostu turystów, one się rozwijają - mówi dyrektor Cezary Karpiński.

Białoruscy czytelnicy tłumnie przybyli na spotkanie z pisarzem Januszem Wiśniewskim, który przez ponad dwie godziny podpisywał tłumaczenia swoich książek.

- Bardzo się cieszę, że większość z nich prosi, aby im wpisy robić po polsku. Co jest pewną nowością, bo dziewięc lat temu tak nie było - powiedział pisarz.

- Wtedy prawie wszystkie wpisy robiłem po rosyjsku. Teraz większość ludzi prosi, aby robić to po polsku, co jest jakąś taką ewolucją dziwną dla mnie, ale bardzo miłą jako dla Polaka - powiedział Janusz Wiśniewski. Dodał, że już niedługo pojawi się pierwsze tłumaczenie jego książki na język białoruski.

IAR/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: wejście z piłą tarczową i konfiskata sprzętu Biełsatu. Zabrano komputery i dyski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZPB Andżelika Borys będzie sądzona za Kaziuki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 21:30
Andżelika Borys - prezes nieuznawanego przez miejscowe władze Związku Polaków na Białorusi - została wezwana na posterunek milicji w Grodnie. Wcześniej została przesłuchana w związku z organizacją na początku marca jarmarku rzemieślników "Grodzieńskie Kaziuki 2019". 
rozwiń zwiń