Raport Białoruś

Łukaszenka: jestem przeciw upolitycznianiu mej nieobecności w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 07:00
 - Jestem przeciwny upolitycznianiu tego wydarzenia - powiedział w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, komentując swą nieobecność w Warszawie na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Nasi przedstawiciele byli tam obecni - zaznaczył. 
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr Łukaszenka Foto: pipicato / Shutterstock.com

- Prezydent nie pojechał, ale nie ja jeden nie pojechałem. (...) Nie jest to żaden wyskok przeciwko Zachodowi. Mamy bardzo dobry stosunek do narodu polskiego i dalej będziemy się wobec niego tak odnosić – powiedział Łukaszenka w Brześciu podczas oficjalnych uroczystości z okazji 1000-lecia tego miasta.

CZYTAJ TAKŻE: EKSPERT: ŁUKASZENKA JEST TAK NIESAMODZIELNY, ŻE NIE MÓGŁ PRZYJECHAĆ DO WARSZAWY. NIE WYWRZE WRAŻENIA NA PUTINIE DELEGUJĄC TU STANISŁAWA ZASIA >>>

Zapewnił, że Mińsk dąży do dobrych relacji z sąsiadami na zachodzie i na wschodzie, a na Białorusi „żyje wielu Polaków”. Wskazał jednak, że Warszawa czasami prowadzi politykę, „która się nie podoba”.

- Znacie moją odpowiedź. Mówię wprost: zareagujemy na to - zapowiedział.

Łukaszenka użył przykładu, dotyczącego spraw militarnych. - Kiedy zaczęli rozmieszczać te różne rakiety, Białoruś odpowiedziała – tworząc swój kompleks rakietowy. (...) Oni zapłakali, że wzięliśmy ich na cel. Ja powiedziałem: zabierzcie swoje rakiety. Dałem też polecenie, by zabrać nasze. (…) Nie chcemy z nikim walczyć, ale nie pozwolimy z siebie kpić nikomu. Ani silnym państwom, ani tym słabszym – powiedział.

O Putinie

Odnosząc się do tego, że na uroczystości w Warszawie nie zaproszono Władimira Putina - co według ekspertów było przyczyną nieobecności Łukaszenki - białoruski prezydent powiedział, że „to sprawa Polaków”.

"Ja go bardzo dobrze znam, on nie wyrywał się, żeby tam jechać. Mamy swoje święta, gdzie czcimy ofiary. Nie zaprosili, może to nie odpowiedni format. Komuś może nie odpowiadać. Mnie się nie podoba, że nie zaproszono prezydenta Rosji” – ocenił. „Razem walczyliśmy, przede wszystkim Białorusini, Rosjanie. Główny wkład w zwycięstwo mieli ludzie rosyjscy” – dodał.

Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej w Warszawie Białoruś reprezentował ambasador tego kraju.

W obchodach rocznicy wybuchu wojny na pl. Piłsudskiego w Warszawie, które odbyły się 1 września, uczestniczyli przedstawiciele 40 państw, w tym prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, wiceprezydent USA Mike Pence, premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Czech Milosz Zeman, Litwy Gitanas Nauseda, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Węgier Janos Ader.

Podczas uroczystości Mike Pence oświadczył, że Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów, nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy.

Podkreślił też, że mocny sojusz wolnych krajów jest najlepszą formą obrony 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś nie ma kopalń, ale eksportuje węgiel

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 01:00
Białoruś znacząco zwiększyła eksport węgla. Kraj ten nie posiada własnych kopalń, jednak stał się jednym z największych dostawców tego surowca na sąsiednią Ukrainę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: Łukaszenka jest tak niesamodzielny, że nie mógł nawet przyjechać do Polski. Nie zrobi na Putinie wrażenia, delegując Stanisława Zasia do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
Nie nadawałbym dużego znaczenia spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa z USA, Polski, Ukrainy, Białorusi – reprezentant Mińska na tym spotkaniu Stanisław Zaś będzie od 2020 roku stał na czele Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), sojuszu wojskowego, w którym Rosja rozdaje karty – mówi portalowi PolskieRadio24.pl politolog dr Paweł Usow. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: moglibyśmy sprowadzać ropę przez Polskę i kraje bałtyckie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 09:00
O możliwości sprowadzania ropy alternatywnymi wobec rosyjskich trasami – przez Polskę i kraje bałtyckie - mówił w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. W ten sposób odniósł się do problemów w negocjacjach gospodarczych z Moskwą.
rozwiń zwiń