X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: kwiaty na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 23:59
W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę polscy dyplomaci z ambasady w Mińsku złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. W kościele w miejscowości Olkowicze na północy obwodu mińskiego uczestniczyli we mszy świętej w intencji poległych za Ojczyznę.
Audio
  • Kwiaty na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę polscy dyplomaci z ambasady w Mińsku złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza
W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę polscy dyplomaci z ambasady w Mińsku złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony PograniczaFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ksiądz Anatol Parachniewicz, proboszcz kościoła w Olkowiczach, po mszy pokazał polskiej delegacji pozostałości po strażnicy KOP Pasieki i stojący na miejscu krzyż, którym opiekuje się jego parafia.

- Ten krzyż został postawiony w 1996 roku. Upamiętnia trzech żołnierzy KOP-u, którzy tutaj walczyli, zginęli i zostali pochowani - powiedział duchowny.

Kwiaty na grobach polskich żołnierzy składał Artur Michalski, ambasador Polski na Białorusi.

- To jest odruch serca. Jesteśmy teraz w Pohoście, gdzie taka strażnica została zaatakowana. Pięciu polskich żołnierzy było wtedy zabitych. Tak było w bardzo wielu miejscach na ówczesnej granicy polsko-sowieckiej - powiedział dyplomata.

Znicze zapłonęły również na grobach polskich żołnierzy w Dołhinowie i Wardomiczach. Kwiaty zostały złożone także na cmentarzu garnizonowym w Grodnie.

Walki z Armią Czerwoną trwały od początku

Białoruski historyk Ihar Mielnikau w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że radziecka historiografia pokazywała atak na Polskę w 1939 roku jako "pokojowe wyzwolenie" ziem zachodniej Białorusi i Ukrainy spod polskiego panowania.

- Groby żołnierskie, tak polskie, jak i sowieckie, świadczą o tym, że od samego początku - od strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza do Grodna, Brześcia i Pińska trwały walki z Armią Czerwoną. Prowadziło je Wojsko Polskie, policja państwowa oraz marynarze Floty Pińskiej. Natomiast grupa operacyjna Polesie walczyła do października 1939 roku i w tej grupie było wielu Białorusinów - powiedział Ihar Mielnikau.

Historyk dodał, że zgodnie z oficjalną białoruską historiografią 17 września 1939 roku doszło do zjednoczenia zachodniej i wschodniej części kraju. Jednak wielu ludzi coraz częściej zastanawia się, jaką to miało cenę i ile cierpień przyniosła armia sowiecka.

IAR//agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń