Raport Białoruś

Białoruś: kwiaty na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 23:59
W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę polscy dyplomaci z ambasady w Mińsku złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. W kościele w miejscowości Olkowicze na północy obwodu mińskiego uczestniczyli we mszy świętej w intencji poległych za Ojczyznę.
Audio
  • Kwiaty na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ksiądz Anatol Parachniewicz, proboszcz kościoła w Olkowiczach, po mszy pokazał polskiej delegacji pozostałości po strażnicy KOP Pasieki i stojący na miejscu krzyż, którym opiekuje się jego parafia.

- Ten krzyż został postawiony w 1996 roku. Upamiętnia trzech żołnierzy KOP-u, którzy tutaj walczyli, zginęli i zostali pochowani - powiedział duchowny.

Kwiaty na grobach polskich żołnierzy składał Artur Michalski, ambasador Polski na Białorusi.

- To jest odruch serca. Jesteśmy teraz w Pohoście, gdzie taka strażnica została zaatakowana. Pięciu polskich żołnierzy było wtedy zabitych. Tak było w bardzo wielu miejscach na ówczesnej granicy polsko-sowieckiej - powiedział dyplomata.

Znicze zapłonęły również na grobach polskich żołnierzy w Dołhinowie i Wardomiczach. Kwiaty zostały złożone także na cmentarzu garnizonowym w Grodnie.

Walki z Armią Czerwoną trwały od początku

Białoruski historyk Ihar Mielnikau w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że radziecka historiografia pokazywała atak na Polskę w 1939 roku jako "pokojowe wyzwolenie" ziem zachodniej Białorusi i Ukrainy spod polskiego panowania.

- Groby żołnierskie, tak polskie, jak i sowieckie, świadczą o tym, że od samego początku - od strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza do Grodna, Brześcia i Pińska trwały walki z Armią Czerwoną. Prowadziło je Wojsko Polskie, policja państwowa oraz marynarze Floty Pińskiej. Natomiast grupa operacyjna Polesie walczyła do października 1939 roku i w tej grupie było wielu Białorusinów - powiedział Ihar Mielnikau.

Historyk dodał, że zgodnie z oficjalną białoruską historiografią 17 września 1939 roku doszło do zjednoczenia zachodniej i wschodniej części kraju. Jednak wielu ludzi coraz częściej zastanawia się, jaką to miało cenę i ile cierpień przyniosła armia sowiecka.

IAR//agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń