X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: objazd miejsc pamięci w 80. rocznicę agresji ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 23:59
Objazd miejsc pamięci zorganizowali dyplomaci z ambasady RP w Mińsku we wtorek w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Na trasie znalazły się miejsca związane z obroną granic przed atakiem sił sowieckich w Pasiekach, Pohoście i Dołhinowie w obwodzie mińskim.
Audio
  • Kwiaty na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Objazd miejsc pamięci zorganizowali dyplomaci z ambasady RP w Mińsku we wtorek w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Na trasie znalazły się miejsca związane z obroną granic przed atakiem sił sowieckich w Pasiekach, Pohoście i Dołhinowie w obwodzie mińskim
Objazd miejsc pamięci zorganizowali dyplomaci z ambasady RP w Mińsku we wtorek w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Na trasie znalazły się miejsca związane z obroną granic przed atakiem sił sowieckich w Pasiekach, Pohoście i Dołhinowie w obwodzie mińskimFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

- W tym roku mija 80 lat od agresji sowieckiej na Polskę. Znajdujemy się w miejscach, gdzie w nocy z 16 na 17 września NKWD zaatakowało strażnice KOP (Korpusu Ochrony Pogranicza). Jesteśmy w Pohoście, gdzie w efekcie takiej napaści zginęło pięciu polskich żołnierzy – powiedział ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.

- Podobnie było w bardzo wielu miejscach na ówczesnej granicy polsko-sowieckiej - zaznaczył.

- Czasami myślę o tych ludziach i ich poświęceniu – mówił ksiądz Anatol Parachniewicz z Olkowicz, który opiekuje się grobem trzech poległych funkcjonariuszy KOP w Pasiekach. W homilii ksiądz wspominał rodziny miejscowych Polaków, którzy po wrześniu 1939 r. zginęli, trafili na zesłanie lub do więzień NKWD.

= To był już czas, gdy losy Polski były przesądzone, po ataku Niemiec znajdowała się pod okupacją. Mogli odejść, uciec, stwierdzić, że to i tak nie ma sensu, ale ci żołnierze na wschodnich granicach ciągle stali na posterunku i gotowi byli zginąć – zaznaczył ks. Parachniewicz, który w parafii w Olkowiczach odprawiał mszę św. w intencji poległych.

Odwiedzono miejsca, gdzie znajdowały się strażnice KOP

W objeździe miejsc pamięci wzięli udział dyplomaci z ambasady RP i wydziału konsularnego w Mińsku, łącznicy policji i straży granicznej oraz przedstawiciel attachatu obrony, a także białoruscy Polacy, którzy dbają o miejsca pamięci na terytorium Białorusi. Odwiedzono miejsca, na których w 1939 r. znajdowały się strażnice KOP: Pohost, Pasieki i Wardomicze, a także Dołhinowo, gdzie po ekshumacji w 2017 r. pochowano szczątki żołnierzy z Pohostu.

17 września wschodnie ziemie II RP zostały zajęte przez ZSRR, a następnie włączone do sowieckiej Białorusi. Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

IAR//PAP//agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń