Raport Białoruś

Resort energetyki Białorusi: nie mamy długu wobec Rosji za gaz

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 23:50
- Białoruś płaci za gaz zgodnie z umowami – zapewniło w piątek ministerstwo energetyki Białorusi. Wcześniej rosyjski Gazprom oświadczył, że Mińsk jest mu winien 166 mln dolarów za gaz. W tle jest spór Rosji i Białorusi o ceny rosyjskiego gazu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / 63ru78

ku12.jpg
Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

"Białoruś nie ma długu za gaz ziemny importowany z Rosji” – poinformowała służba prasowa ministerstwa energetyki, cytowana przez agencję BiełTA.

Według resortu „obecnie pomiędzy podmiotami gospodarczymi istnieją rozbieżności dotyczące ceny gazu, w zależności od jego kaloryczności”.

Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył wcześniej w piątek, że przedsiębiorstwo to jest gotowe do negocjacji w sprawie ceny gazu z Białorusią, gdy ta spłaci dług w wysokości 166 mln dolarów.

Białorusini płacą za gaz więcej niż Niemcy

Mińsk płaci obecnie za rosyjski gaz 127 dol. za 1 tys. m sześc. Jest to cena wyższa niż płacą np. Niemcy. Ceny gazu na światowych rynkach osiągnęły rekordowo niski poziom w związku z kryzysem i pandemią koronawirusa.

W środę maja odbyły się rozmowy premierów Białorusi i Rosji, w trakcie których poruszono m.in. kwestię ceny gazu.

Władze Białorusi, w tym prezydent Alaksandr Łukaszenka, wielokrotnie wskazywały, że cena gazu z Rosji jest za wysoka, zwłaszcza na tle obniżających się cen światowych. Łukaszenka wskazywał m.in., że 75 lat po zakończeniu II wojny światowej Białoruś płaci za rosyjski gaz więcej niż Niemcy.

Mińsk rocznie importuje z Rosji ok. 20 mld m3 gazu.

Właścicielem sieci przesyłowych na terytorium Białorusi jest firma córka rosyjskiego Gazpromu – Biełtransgaz.


Justyna Prus (PAP) / IAR / agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś wprowadziła podatek ekologiczny na transportowaną ropę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:00
Białoruś dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki wprowadziła ekologiczny podatek na ropę transportowaną przez jej terytorium. Podatek ma pokryć likwidację ewentualnych następstw awarii ropociągów i innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z transportem ropy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biełnieftachim: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: w marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:00
Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarz stanu USA rozmawiał z Mińskiem. Potwierdza gotowość dostaw ropy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:00
Kwestie energetyczne zostały poruszone w trakcie rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Białorusi. Sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził gotowość dostaw amerykańskiej ropy na Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk zatwierdził taryfy na tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:00
- Stawki za tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu zatwierdziło ministerstwo ds. regulacji antymonopolowych i handlu (MART). Białoruś jest technicznie przygotowana do pobierania ropy z Polski – poinformowało źródło agencji Interfax-Zachód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: w maju ponad milion ton ropy z Rosji, reszta z innych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
Białoruś planuje w maju import ponad miliona ton ropy z Rosji, ale będzie kontynuować współpracę z alternatywnymi dostawcami – poinformował w środę koncern państwowy Biełnaftachim. W kwietniu Mińsk kupił 2 mln ton ropy, z czego z Rosji pochodziło 1,56 mln ton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy rurociąg połączy dwie rafinerie i umożliwi dywersyfikację dostaw

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:00
Aleksander Łukaszenka podpisał rozporządzenie dotyczące budowy ropociągu "Homel-Horki". Inwestycja ma na celu dywersyfikację dostaw ropy do białoruskich rafinerii i uniezależnienie się od surowca z Rosji.
rozwiń zwiń