Raport Białoruś

Białoruś czeka nowa seria protestów i strajki. Ambasada USA zaleca przygotowanie zapasów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:59
W Mińsku miał miejsce opozycyjny marsz kobiet. Od zakończenia wyborów prezydenckich, czyli od 9 sierpnia, protestują one co sobotę. Kobiety domagają się ustąpienia Aleksandra Łukaszenki. W niedzielę w stolicy i innych miastach kraju mają się odbyć kolejne wielotysięczne demonstracje. W poniedziałek mogą mieć miejsce strajki. Ma to związek z ultimatum opozycji.
Protest w Mińsku
Protest w Mińsku Foto: Shutterstock.com/zhuk _ ladybug

Białoruś protest 1200 free Mińsk
Białoruski działacz: system trzeszczy w szwach, Łukaszenka nie ma wyjścia, niech ucieka, póki działa lotnisko

Grupa kobiet przeszła ulicami Mińska w okolicy Prospektu Niepodległości. Kobiety niosły historyczne biało-czerwono-białe flagi i podobnych kolorów parasolki.

Skandując "zabastowka" wzywają do udziału w strajku, który w białoruskich zakładach pracy może się rozpocząć w poniedziałek.

Studenci Uniwersytetu Lingwistycznego na znak poparcia wywiesili w oknach uczelni biało-czerwono-białe flagi.


Posłuchaj
00:50 Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR) prt.mp3 Demonstracje w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 

Protesty na Białorusi

Dzisiejszy marsz kobiet w Mińsku rozpoczyna trzydniową serię protestów na Białorusi. Jutro w stolicy i innych miastach kraju mają się odbyć kolejne powyborcze wielotysięczne demonstracje. W poniedziałek mogą zastrajkować zakłady pracy.

Czytaj także

Tymczasem Ambasada Stanów Zjednoczonych w Mińsku wezwała Amerykanów przebywających na Białorusi, aby zrobili trzydniowe zapasy wody, żywności, lekarstw i pieniędzy w gotówce.

Czytaj także:

IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: celem ultimatum są wolne wybory, Białorusini nie wrócą do domów, kontynuujemy walkę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 15:00
- Naszym celem są wolne wybory, dążymy do niego. Naród białoruski dał mi prawo mówić w jego imieniu, zatem przekazałam, czego chcą Białorusini. Ultimatum dla Łukaszenki pochodzi od Białorusinów, nie ode mnie – podkreśliła Swiatłana Cichanouska na konferencji w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie, pytana o ultimatum postawione Aleksandrowi Łukaszence, wzywające go do ogłoszenia dymisji do 26 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: wolna Białoruś będzie mogła wiele zaoferować światu, niech świat traktuje nas jak partnerów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 00:03
- Polska, Polacy są teraz naszym wsparciem i naszymi przyjaciółmi, wspiera nas także wiele innych państw na świecie. Walczymy teraz o wolność, ale o losach Białorusi myślimy w perspektywach krótko- i długoterminowej - mówiła na konferencji prasowej w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie Swiatłana Cichanouska, zapytana o to, jaka pomoc jest obecnie potrzebna Białorusinom i Białorusi za strony społeczności międzynarodowej, w szczególności Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągły stół z Cichanouską ws. pomocy dla Białorusinów. Działacze: represjonowani to nie emigracja ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:33
- Nie chcemy tu mieszkać kosztem innych. Białorusini chcą zarabiać na życie, chcą przynieść korzyść państwu, które ich przyjęło na ten trudny czas - mówiła Swiatłana Cichanouska podczas zorganizowanego w Centrum Solidarności Białoruskiej w Warszawie okrągłego stołu poświęconego pomocy dla represjonowanych Białorusinów. By im pomóc, zapowiadana jest zmiana prawa w zakresie wiz i lepszej dostępności pracy. - Osoby represjonowane to nie emigracja ekonomiczna - nie zamierzają zostawać w Polsce - tłumaczył przy tym Wład Kobets, białoruski działacz. Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej zapowiedział, że rząd przydzielił środki na 1000 stypendiów studenckich w programie imienia Konstantego Kalinowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doradca Cichanouskiej: czeka nas kryzys, wolna Białoruś będzie ubiegać się o restrukturyzację długu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 05:00
Opracowujemy plan reform ekonomicznych dla wolnej Białorusi - mówił doradca Swiatłany Cichanouskiej Aleś Alachnowicz ds. ekonomicznych na konferencji dla mediów. Zapowiedział, że nowe białoruskie władze po wyborach będą ubiegać się o krótkie moratorium na spłatę długów, o restrukturyzację długu i stworzenie funduszu antykryzysowego. Podkreślił, że propaganda łukaszenkowska, strasząca ludzi reformami i "powrotem do kryzysu lat 90." nie ma racji bytu. Pawieł Łatuszka z Rady Koordynacyjnej mówił, że szlak rozwoju gospodarki będzie ewolucyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawieł Łatuszka o ultimatum dla Łukaszenki: nie możemy zdradzać wszystkich planów, reżim nie będzie miał niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:00
- Mamy program działania, jeszcze w zeszłym tygodniu został opracowany przede wszystkim przez sztab Swiatłany Cichanouskiej – powiedział Pawieł Łatuszka, członek prezydium Rady Koordynacyjnej, pytany na konferencji o plany opozycji w sprawie ultimatum postawionego Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Sacharowa. Wolha Kawalkawa: Białorusini będą walczyć do skutku, chcą budować kraj na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 19:02
- To nagroda dla całego białoruskiego narodu, dla tych ludzi, którzy w tym roku uwierzyli w swoje siły i którzy nadal kontynuują walkę o demokrację, o prawo do tego, by móc wybrać swoją władzę  - mówi Wolha Kawalkawa z prezydium Rady Koordynacyjnej portalowi PolskieRadio24.pl, komentując przyznanie nagrody Parlementu Europejskiego im. Andreja Sacharowa białoruskiej opozycji. – Białorusini nie przestaną protestować. Nie ma powrotu do tego co było – podkreśliła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: najważniejsze wybory lokalne wolnej Ukrainy, po reformie wzorowanej na Polsce i nietypowe "referendum"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:07
- Na Ukrainie mają miejsce wybory lokalne – bardzo ważne ze względu na wprowadzoną reformę, reorganizującą samorządy i dające im realną władzę. Towarzyszy im nietypowy plebiscyt, w którym padają pytania o legalizację medycznej marihuany, ale i o sprawy poważniejsze, jak wojna w Donbasie. Niewiążące referendum ma w zamyśle partii Wołodymyra Zełenskiego zaktywizować wyborców – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń