X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Kardynał Świątek ma swoją ulicę w białoruskim Pińsku

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 10:30
Pierwszy katolicki kardynał niepodległej Białorusi zmarł w tym mieście 21 lipca.
Audio

W Pińsku na południu Białorusi pojawiła się ulica Kazimierza Świątka. Na cześć kardynała Kazimierza Świątka przemianowana została część dotychczasowej ulicy Wiery Chorużej - radzieckiej komunistki i partyzantki.

Na niektórych domach już pojawiły się tabliczki z nazwiskiem zmarłego hierarchy.

Zwierzchnik białoruskich katolików był mocno związany z Pińskiem.Tam w 1939 roku ukończył seminarium duchowne. Po wyjściu ze stalinowskich łagrów w 1954 roku właśnie w tym mieście zaangażował się w działalność duszpasterską. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem archidiecezji mińsko-mohylewskiej i administratorem apostolskim diecezji pińskiej. Po przejściu pięć lat temu na emeryturę, nadal pozostawał administratorem diecezji pińskiej. Kardynał Kazimierz Świątek był osobą powszechnie szanowaną na Białorusi.

W poniedziałek w filharmonii w Mińsku, na zakończenie katolicko-prawosławnej konferencji poświęconej dialogowi, zostało wykonane Requiem Mozarta, poświęcone pamięci kardynała Świątka.

Łagry i cela śmierci

Kazimierz Świątek urodził się 21 października 1914 roku w polskiej rodzinie mieszkającej na terytorium dzisiejszej Estonii. Jego ojciec związany z legionami Józefa Piłsudzkiego zginął broniąc Wilna podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Kazimierz został w wieku 3 lat zesłany wraz z rodziną na Syberię. Po powrocie wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku i w 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Już jako kapłan został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci; dwa miesiące znajdował się w celi śmierci. Wyroku nie wykonano z powodu wybuchu wojny (agresji Niemiec na ZSRR) w 1941 roku. W 1944 roku został ponownie aresztowany i zesłany na 10 lat do łagrów - na Syberię, a potem w okolicach Workuty za kołem podbiegunowym.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś żegna kardynała Kazimierza Świątka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 08:07
Uroczystości pogrzebowe odbywają się w Pińsku, z którym kardynał był związany całe życie. W niedzielę pierwszego kardynała kościoła katolickiego na Białorusi żegnali mieszkańcy Mińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Kazimierza Świątka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 17:00
Kilka tysięcy wiernych oraz ponad 100 księży i biskupów uczestniczyło w Pińsku na południu Białorusi w ceremonii pogrzebu kardynała Kazimierza Świątka.
rozwiń zwiń