Raport Białoruś

"Najemnicy Kaddafiego" z byłego ZSRR skazani

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 14:14
Wojenny trybunał w Libii skazał Białorusinów, Ukraińców i Rosjan za współpracę z armią byłego dyktatora Muammara Kaddafiego.
Oskarżeni w procesie
Oskarżeni w procesie Foto: PAP/EPA/SABRI ELMHEDWI

Jeden z obywateli Federacji Rosyjskiej Aleksander Szadrow usłyszał wyrok dożywocia, a trzech Białorusinów, inny Rosjanin Władimir Dołgow i 19 Ukraińców zostało skazanych na10 lat więzienia i ciężkich robót.

Sędziowie uznali, że obcokrajowcy byli najemnikami w armii dyktatora Libii Muammara Kaddafiego i pracowali przy wyrzutni rakiet ziemia-powietrze przeciw samolotom NATO. Rosjanin Aleksander Szadrow - skazany na dożywocie - miał koordynować ich działania z Trypolisu.

Powstańcy libijscy zatrzymali obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji 27 sierpnia 2011 roku, podczas walk o Trypolis.

Proces
Proces najemników w Trypolisie, PAP/EPA/SABRI ELMHEDWI

W wypowiedzi dla rosyjskich mediów Ilja Samulin, zawiadujący wydziałem konsularnym Rosji w Trypolisie wyraził nadzieję, że „odbędzie się drugie posiedzenie, na którym zapadnie sprawiedliwe postanowienie o oswobodzeniu zatrzymanych”.  Wyrok uznali za surowy ambasadorowie Ukrainy i Białorusi, którzy byli obecni na jego ogłoszeniu.

Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji utrzymywali, że pracowali w przemyśle naftowym, w libijskim przedsiębiorstwie Dakar.

Rosyjska prasa oficjalna pisze, że powstańcy podejrzewali najpierw, że zatrzymani są snajperami, ale potem zmieniono oskarżenia, ze względu na dość zaawansowany wiek niektórych z nich i fakt, że nie znaleziono przy nich broni.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podpalił się i dał początek arabskiej wiośnie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 16:02
Mija rok od pierwszych wydarzeń arabskiej wiosny. 17 grudnia 2010 roku młody sprzedawca Mohamed Bouazizi podpalił się w miasteczku Sidi Bouzid w Tunezji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach nad Lockerbie: ostatni wywiad terrorysty

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 16:20
Umierający w Libii na raka Abdelbasset al-Megrahi - skazany za zamach na amerykański samolot linii PanAm nad Szkocją w 1988 roku - udzielił wywiadu nadal badającemu tę sprawę brytyjskiemu detektywowi.
rozwiń zwiń