Raport Białoruś

Unia potępia aresztowanie Andrzeja Poczobuta. Będą sankcje?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 22:00
Potępienie i apel do białoruskich władz, by nie nękały opozycji. Takie są komentarze przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej po aresztowaniu Andrzeja Poczobuta. Nieoficjalnie mówi się o sankcjach, również gospodarczych.
Audio
Na zdjęciu archiwalnym z 30.11.2010 r. prezes Rady Naczelnej nieuznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut
Na zdjęciu archiwalnym z 30.11.2010 r. prezes Rady Naczelnej nieuznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi Andrzej PoczobutFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Dziennikarz jest podejrzany o znieważenie  Aleksandra Łukaszenki na portalach internetowych. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz potępił zatrzymanie Andrzeja Poczobuta i wezwał do natychmiastowego jego uwolnienia.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton - jak poinformowała jej rzeczniczka - zaapelowała do władz w Mińsku, by zwolniły wszystkich więźniów politycznych i by zaprzestały prześladowań opozycji.

Nieoficjalnie unijni dyplomaci mówią, że jeśli represje polityczne na Białorusi będą trwały, to może zapasć decyzja o rozszerzeniu listy działaczy reżimu w Mińsku z zakazem wjazdu na teren Wspólnoty i zamrożonymi aktywami finansowymi w Europie. Obecnie liczy ona ponad 240 nazwisk. Unia nie wyklucza też rozszerzenia sankcji gospodarczych i wpisania na „czarną listę” kolejnych firm powiązanych z białoruskim prezydentem.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut w areszcie za „znieważenie Łukaszenki”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 23:14
Dziennikarz i działacz polonijny Andrzej Poczobut został zatrzymany i przewieziony do aresztu. Po raz kolejny wszczęto przeciw niemu sprawę karną o znieważenie Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KGB zleciło analizę, lingwiści znaleźli oszczerstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 14:24
Sprawa karna wobec Andrzeja Poczobuta została wszczęta na podstawie analizy jego publikacji w internecie, zleconej przez grodzieńskie KGB.
rozwiń zwiń