Raport Białoruś

KGB zleciło analizę, lingwiści znaleźli oszczerstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 14:24
Sprawa karna wobec Andrzeja Poczobuta została wszczęta na podstawie analizy jego publikacji w internecie, zleconej przez grodzieńskie KGB.
Audio
Na zdjęciu archiwalnym z 30.11.2010 r. prezes Rady Naczelnej nieuznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut
Na zdjęciu archiwalnym z 30.11.2010 r. prezes Rady Naczelnej nieuznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi Andrzej PoczobutFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Poinformował o tym Paweł Traulko, przedstawiciel Komitetu Śledczego Białorusi. Jego wypowiedź cytuje niezależna białoruska agencja prasową BiełaPAN.

Traulko powiedział, że w ramach sprawdzania artykułów polskiego dziennikarza przeprowadzono szereg lingwistycznych ekspertyz. Jak powiedział, specjaliści stwierdzili, że w tych "publikacjach istnieją słowa, frazy i wyrażenia użyte w stosunku do prezydenta Białorusi, które traktowane są jako oszczerstwo i dyskredytacja Republiki Białorusi". Ostatecznie komitet śledczy obwodu grodzieńskiego wszczął sprawę przeciwko Andrzejowi Poczobutowi, z artykułu 367 cz. II kodeksu karnego, mówiącego o znieważeniu prezydenta. Dodał, że kontrolę tekstów zleciło grodzieńskie KGB.

Portal internetowy "Nawiny" pisze, że według żony Andrzeja Poczobuta, Oksany przyczyną aresztowania jej męża są artykuły w portalach internetowych "Karta-97" i "Biełoruskij Partyzan". Chodzi o publikacje na temat wykonania kary śmierci wobec dwóch osób, uznanych za winnych przeprowadzenia zamachu w mińskim metrze.

O uwolnienie Andrzeja Poczobuta apeluje polskie MSZ. Także Komitet Obrony Dziennikarzy, mający siedzibę w Nowym Jorku, wezwał białoruskie władze do wycofania zarzutów i natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta.

Andrzej Poczobut, dziennikarz i prezes Rady Naczelnej nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, został w czwartek zatrzymany we własnym domu i przewieziony do więzienia w Grodnie. Milicja skonfiskowała jego komputer.

W lipcu ubiegłego roku Poczobut został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie prezydenta.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrzej Poczobut spotkał się z Radosławem Sikorskim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:20
Radosław Sikorski przestrzegł władze białoruskie, że tylko wolność Andrzeja Poczobuta oraz innych działaczy antyreżimowych umożliwi dialog Mińska z Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nie może wyjechać z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:05
Białoruskie MSW zabroniło Andrzejowi Poczobutowi opuszczania kraju. Musi meldować się na milicji trzy razy w miesiącu. Jeśli dojdzie do trzech naruszeń, wyrok będzie odwieszony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut laureatem Nagrody im. Woyciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 23:37
Nagroda przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Poczobut: Polacy nie mogą być ugodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Polacy na Białorusi muszą być aktywni– mówi Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta. - Jeżeli my, Polacy, będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O nich mówią, że byli skorumpowani, (powiązani) z komunizmem – dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń