Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi w poniedziałek w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 23:00
Minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau weźmie udział w Brukseli w spotkaniu ministerialnym wszystkich państw Partnerstwa Wschodniego - poinformowały źródła unijne.
Parlament Europejski
Parlament Europejski Foto: European Parliament Audiovisual Unit

- Martynau potwierdził nam w czwartek wieczorem, że przyjedzie - powiedziały źródła prasowe w Radzie Unii Europejskiej.

Decyzja o zaproszeniu Martynaua została podjęta przez wszystkie kraje członkowskie - podkreślił w piątek wysoki rangą dyplomata UE. Wyjaśnił, że ministrowie UE zdecydowali się go zaprosić, "bo to okazja, by mu osobiście przekazać przesłanie Unii Europejskiej, które jest znane i zostało kilkakrotnie zawarte w deklaracjach przyjmowanych przez UE". - W poniedziałek Martynau usłyszy to samo przesłanie - dodał.

Jako warunek dialogu z władzami Białorusi UE żąda zwolnienia więźniów politycznych, w tym działaczy opozycji, skazanych za protesty po wyborach prezydenckich w 2010 roku.
Stłumienie tych protestów przez władze sprawiło, że UE powróciła do polityki sankcji wobec Mińska. "Czarna lista" osób objętych zakazem wjazdu do UE liczy obecnie ponad 240 nazwisk. Są na niej przedstawiciele najwyższych władz, w tym Aleksander Łukaszenka, nie ma zaś na niej Martynaua. W marcu UE zamroziła aktywa 29 firm należących do trzech biznesmenów wspierających rządy Łukaszenki, powtarzając żądanie zwolnienia więźniów politycznych.

W poniedziałkowym spotkaniu mają wziąć udział szefowie MSZ 27 państw UE i ministrowie sześciu państw Partnerstwa Wschodniego (PW): Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Celem spotkania będzie przygotowanie szczytu PW w 2013 roku, które najpewniej odbędzie się w Wilnie - poinformowały źródła w UE.

Partnerstwo Wschodnie to unijna inicjatywa współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE. Ma na celu ustanowienie politycznego stowarzyszenia krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią (negocjowane umowy stowarzyszeniowe nie przewidują jednak perspektywy członkostwa), stworzenie kompleksowych i pogłębionych stref wolnego handlu, postępującą liberalizację reżimu wizowego i w dalszej perspektywie ustanowienie reżimu bezwizowego.

Białoruś uczestniczy w tej inicjatywie, choć obserwatorzy oceniają, że jest zainteresowana przede wszystkim projektami gospodarczymi i infrastrukturalnymi, a nie politycznym wymiarem współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kontrakt o elektrowni atomowej na Białorusi podpisany

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 10:20
Porozumienie o budowie siłowni podpisano wstępnie w październiku zeszłego roku. Elektrownię zbuduje rosyjski Atomstrojprojekt, będzie ona położona niedaleko granicy z Litwą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miedwiediew zachęca Mińsk do sprzedaży Belaruskali

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 05:00
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że Białoruś już dawno powinna była podjąć decyzję w sprawie Belaruskali, producenta nawozów potasowych, jednej z najcenniejszych białoruskich firm.
rozwiń zwiń