Raport Białoruś

Kolędy dla Mickiewicza przed pomnikiem w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 14:30
Około 100 osób kolędowało pod pomnikiem Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi, Mińsku. W tym roku mija 214 rocznica urodzin wieszcza.
Audio
Pomnik Adama Mickiewicza w Mińsku
Pomnik Adama Mickiewicza w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w stołecznym kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny. Potem przeszli pod pomnik, gdzie podzielili się opłatkiem oraz śpiewali kolędy i czytali utwory Mickiewicza po polsku, litewsku, ukraińsku i białorusku. Zebrani zwracali uwagę, że Mickiewicz jest poetą, który łączy wiele narodów. Urodził się na terenie obecnej Białorusi, a pisał w języku polskim w inwokacji do Pana Tadeusza „Litwo! Ojczyzna moja!”... „Imię Adama Mickiewicza jest dla nas święte” - mówił białoruski poeta Wiktar Sznip. Na zakończenie kolędy jej uczestnicy zostali ugoszczeni herbatą i postnymi bułeczkami. Pod pomnikiem wieszcza złożone zostały kwiaty.

Włodzimierz
Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Coroczny rytuał

Białoruscy katolicy obchodzą tak od lat urodziny wieszcza, który przyszedł na świat 24 grudnia na zachodzie dzisiejszej Białorusi.
W organizacji opłatkowego spotkania pod pomnikiem uczestniczy co roku proboszcz parafii kościoła p.w. śś. Szymona i Heleny w Mińsku, zwanego Czerwonym Kościołem, ks. Uładzisłau Zawalniuk. - Po mszy świętej o godz. 12 wszyscy razem idziemy z dzwonkami przez Mińsk z kolędą w gości do Adama Mickiewicza. Tam kolędują nasze chóry - Głos Duszy, Archanioł, Symonki - powiedział ks. Zawalniuk.
Wiernym rozdawane są słowa kolęd, a przy pomniku Mickiewicza stawiany jest syntezator i nagłośnienie. Chóry śpiewają kolędy po polsku, białorusku i rosyjsku. Zebrani dzielą się opłatkiem i recytują wiersze. - Deklamujemy tylko wiersze Mickiewicza. Ja sam też je czytam i wybieram - mówi ks. Zawalniuk. Jak dodaje, jest też kawa, herbata i bułeczki, żeby wierni mogli się rozgrzać.
- To po raz kolejny przypomina nam o ojcowskim domu, o jedności narodu, o której mówi Mickiewicz, o jedności ludzi między sobą. A Adam Mickiewicz jest postacią ponad podziałami i granicami, bo to osoba będąca przykładem dla wszystkich narodów - podkreśla proboszcz.

Spotkanie trwa na ogoł ponad półtorej godziny. - To bardzo piękna tradycja, która istnieje już wiele lat. Dzięki kolędzie pod pomnikiem Adama Mickiewicza Kościół trochę wychodzi poza swoje mury - dodaje ks. Zawalniuk.
Adam Mickiewicz przyszedł na świat w 1798 r. Naukowcy uważają, że urodził się Zaosiu, gdzie znajdował się dworek jego ciotki. Rodzice Mickiewicza mieszkali w pobliskim Nowogródku i w obu tych miejscowościach znajdują się dziś muzea poety. Ostatni raz Mickiewicz odwiedził rodzinne strony latem 1822 roku, już po śmierci swoich rodziców.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wystawa słynnego polskiego fotografa w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 06:00
Ludzie żyjący na Podlasiu - to temat wystawy fotografii Tomasza Tomaszewskiego, którą otwarto w mińskim Muzeum Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeźby uratowane z kościołów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 06:00
Na wystawie w Mińsku pokazano 30 odrestaurowanych figurek świętych i aniołów. Pochodzą one z kościołów zamykanych i niszczonych w czasach radzieckich.
rozwiń zwiń