Raport Białoruś

MSZ Białorusi: nie mieliśmy oryginału umowy białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 08:39
Do MSZ Białorusi nie trafił i nie został zarejestrowany oryginał porozumienia o likwidacji ZSRR- zapewnił rzecznik Andrej Sawinych.
Flaga ZSRR
Flaga ZSRRFoto: Ahmadi/Wikimedia Commons

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nigdy nie miało oryginału porozumienia białowieskiego w sprawie likwidacji ZSRR i utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw – powiedział rzecznik MSZ Andrej Sawinych dziennikowi "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii"

- Z całą pewnością możemy powiedzieć, że do MSZ Białorusi nie trafił i nie został zarejestrowany oryginał porozumienia - zapewnił Sawinych w czwartkowym wydaniu gazety.
Były przewodniczący parlamentu Białorusi Stanisław Szuszkiewicz, który w 1991 r. podpisał porozumienie białowieskie, oświadczył na początku lutego w wywiadzie dla agencji AP, że dokument ten zniknął z archiwum.
- Od początku pracowaliśmy z autentyczną kopią faksymile, która ma taką samą wartość prawną co oryginał - oznajmił Sawinych. - Obecność lub brak pierwszego egzemplarza porozumienia nie ma żadnego znaczenia prawnego, gdyż dysponujemy autentycznymi kopiami, uznawanymi przez wszystkich członków Wspólnoty – dodał.
Rzecznik MSZ dodał, że miejsce przechowywania oryginału nie jest białoruskim władzom znane. - Mógł zostać zabrany przez któregoś z szefów państw lub trafić do prywatnego archiwum jednego z uczestników tych wydarzeń. Zasadniczo możemy to uznać za intrygującą i barwną tajemnicę historyczną, która może stać się dla pisarza natchnieniem do stworzenia pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, wciągającej powieści - dodał.

"ZSRR rozpadł się nieoczekiwanie, na polowaniu w puszczy". Wspomnienia Stanisława Szuszkiewicza o rozpadzie ZSRR dla portalu PolskieRadio.pl: przeczytaj >>>
Szuszkiewicz twierdzi, że brak porozumienia białowieskiego w archiwum stwierdził podczas pracy nad swoimi wspomnieniami. Według niego dokument został skradziony, prawdopodobnie na zamówienie jakiegoś kolekcjonera.
8 grudnia 1991 r. ówcześni przywódcy Białorusi, Rosji i Ukrainy - Szuszkiewicz oraz prezydenci Rosji Borys Jelcyn i Leonid Krawczuk - na spotkaniu w rezydencji Wiskule w Białowieży podpisali porozumienie białowieskie, zgodnie z którym "Związek Radziecki jako rzeczywistość geopolityczna i podmiot prawa międzynarodowego przestaje istnieć", a w jego miejsca powstaje WNP.
Po kilku dniach parlamenty trzech republik ratyfikowały porozumienie. Niespełna dwa tygodnie po białowieskim spotkaniu, 21 grudnia, na szczycie w Ałma-Acie do trzech słowiańskich republik w WNP dołączyły wszystkie podmioty ZSRR z wyjątkiem trzech państw bałtyckich, czyli Litwy, Łotwy i Estonii, które definitywnie odmówiły integracji, oraz Gruzji (ostatecznie należała do WNP w latach 1993-2009 r.).

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Szuszkiewicz: ZSRR rozpadł się nieoczekiwanie, na polowaniu w puszczy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:00
Zebrałem tych wszystkich ludzi w Puszczy Białowieskiej, bo mieliśmy problem: jak nie zamarznąć zimą. Nie było pieniędzy na gaz i ropę - mówi Raportowi Białoruś Stanisław Szuszkiewicz. Rozmowy potoczyły się zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedmiu wspaniałych: nagrody za odwagę i obronę godności

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 14:52
Portal Karta 97 ogłosił laureatów nagród za odwagę osobistą i działalność w zakresie obrony praw człowieka na Białorusi w 2012 roku. Na liście jest szereg niezwykłych osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walczą z dyktaturą i ryzykują własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:31
Białoruscy opozycjoniści i aktywiści otrzymali nagrody portalu Karta'97 za obronę praw człowieka. Laureaci to Aleś Bialacki, Stanisław Szuszkiewicz, Hiennadź Fiedynicz i Szwedzi, którzy zrzucili na Białoruś pluszowe misie z apelami o wolność słowa.
rozwiń zwiń