Raport Białoruś

Baza Rosji na Białorusi. ”Lida jest w pełnej gotowości bojowej”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:20
Ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że wybór Lidy na rosyjską bazę był podyktowany pośpiechem Rosjan. Mniejsze znaczenie miało położenie na zachodzie, bo rosyjskie samoloty i tak w ciągu kilku minut pokonują obszar Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): rosyjska baza wojskowa w Lidzie
Baza Rosji na Białorusi. Lida jest w pełnej gotowości bojowej
Foto: SXC

Rosja będzie miała swoją bazę lotniczą na Białorusi. Dowódca Sił powietrznych Rosji, generał Wiktar Bondariew poinformował dziennikarzy, że w Lidzie niedaleko granicy Polski i Litwy stacjonować będą myśliwce SU-27SM3. Baza rozpocznie funkcjonowanie jeszcze w tym roku.

Białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin powiedział, że wybór Lidy na rosyjską bazę było najprawdopodobniej podyktowane infrastrukturą tego miejsca. - Tam z czasów radzieckich pozostała duża baza lotnicza. Teraz stacjonują tam białoruskie samoloty szturmowe oraz samoloty szkoleniowe - powiedział Alesin.

 Zdaniem eksperta Rosjanie wykorzystując złą sytuację gospodarczą Białorusi chcą jak najszybciej rozmieścić tam swoje samoloty. Natomiast mniejszą role odegrał fakt, że Lida znajduje się blisko Polski i Litwy. - Prędkość samolotów SU-27 które chce rozmieścić Rosja wynosi 2500 kilometrów na godzinę. Mogą one w ciągu kilku minut dolecieć do Polski z dowolnego miejsca na Białorusi -podkreślił Alesin. Dodał, że rosyjska baza w Lidzie będzie zapewne sąsiadować z istniejącą już białoruską jednostką lotniczą w tym mieście. Dla potrzeb Rosjan zostanie wydzielona część tej bazy, a niektóre obiekty będą obsługiwane wspólnie.

- Lidę wybrano na miejsce pierwszej rosyjskiej bazy lotniczej na terytorium Białorusi nieprzypadkowo, gdyż jest ona w pełnej gotowości bojowej – podkreślał.

Ocenia on, że w przyszłej bazie rosyjskiej lotnicy i specjaliści w dziedzinie radiolokacji i uzbrojenia będą Rosjanami, a Białorusini być może będą wykonywać niektóre zadania w dziedzinie obsługi parku samolotowego oraz infrastruktury naziemnej.  - Ale bez specjalnego przygotowania Białorusini nie będą mogli obsługiwać Su-27SM3, bo jest to nowa modyfikacja znanego myśliwca - oświadczył.

Według niego trudno powiedzieć, czy białoruska baza szkoleniowo-szturmowa pozostanie w Lidzie.
- Wszystko zależy od tego, jaka liczba rosyjskich samolotów zostanie rozmieszczona i jak szybko będzie się powiększać rosyjski park lotniczy. Na razie obie bazy mogą istnieć obok siebie - powiedział.

 

/

Google Maps

Rosyjskie samoloty na Białorusi jeszcze w tym roku

Dowódca sił powietrznych Rosji generał Wiktor Bondariew poinformował w środę, że na miejsce rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi wybrano Lidę i baza ta zacznie działać jeszcze w tym roku. Dodał, że będą tam stacjonować zmodyfikowane myśliwce Su-27SM3. 

- Utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej to rezultat międzyrządowego porozumienia o wzmocnieniu wojskowego komponentu Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi), które jesteśmy zobowiązani realizować. Jako uczestniczka Państwa Związkowego Rosja jest zobowiązana sformować i mieć tam bazę lotniczą - powiedział dziennikarzom Bondariew.

Jak zaznaczył, baza będzie ważnym elementem systemu strategicznej obrony Państwa Związkowego, zapewniając ochronę przestrzeni powietrznej Białorusi.

Generał dodał, iż na lotnisku w Lidzie nie trzeba stawiać jakichkolwiek obiektów na potrzeby bazy, gdyż "wszystko tam jest". "Baza zacznie funkcjonować za kilka miesięcy, już w tym roku" - powiedział.

W kwietniu 1997 roku Mińsk utworzył z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi ma być rosyjska baza. A potem broń jądrowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:50
- Niewykluczone, że na terytorium Białorusi wróci broń jądrowa – uważa autor artykułu w ”Deutsche Welle”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow o rosyjskiej bazie na Białorusi: nie ma powodu do obaw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:23
Szef MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że zachodni partnerzy Rosji nie powinni się obawiać nowej bazy, którą Rosja buduje na Białorusi. Szef polskiego MSZ uważa jednak inaczej. Ławrow stwierdził też, że to już dawno postanowione, że Rosja i Białoruś tworzą wspólną przestrzeń wojskową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja w czerwcu określi lokalizację bazy na Białorusi. Łukaszenka: armie Rosji i Białorusi to jedność

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 21:00
Do końca czerwca ma zostać wybrane lotnisko, na którym zostanie rozmieszczona rosyjska baza lotnicza na Białorusi. Powiedział o tym w środę w Mińsku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska baza na Białorusi: ograniczenie suwerenności, Waterloo Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:00
Rosja będzie teraz mogła wciągnąć Białoruś w wojnę wbrew jej woli i wbrew białoruskim interesom narodowym – komentuje białoruski analityk Waler Karbalewicz. Zaznacza, że taka decyzja świadczy o poważnym osłabieniu Łukaszenki.
rozwiń zwiń