Raport Białoruś

Federacja hokeja: mistrzostwa będą na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 15:32
Federacja hokeja pozostała głucha na apele Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i obrońców praw człowieka. Rene Fasel, prezydent federacji potwierdza, że mistrzostwa 2014 roku odbędą się w Mińsku.

- Rozmawialiśmy o tej sprawie na posiedzeniu zarządu i na kongresie. Kongres postanowił zorganizować turniej na Białorusi w 2014 r. Jesteśmy z dala debaty politycznej  - cytuje Fasela IIHF na stronie internetowej. Szef Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie wygłosił taką deklarację 5 stycznia na konferencji w Calgary.

Apele o pozbawienie Białorusi prawa do organizacji mistrzostw świata hokeju na lodzie pojawiły się po brutalnym rozpędzeniu demonstracji opozycyjnej po wyborach 19 grudnia 2010 roku w Mińsku i fali represji wobec opozycji.

W więzieniach pozostają nadal rywale Aleksandra Łukaszenki w wyborach i inni opozycjoniści. Służby więzienne nie przestrzegają podstawowych praw więźniów, o ich losie nie ma wiadomości tygodniami. Jeden z więźniów politycznych, Mykoła Autuchowicz, niedawno w więzieniu podciął sobie żyły.

W grudniu  Kongres USA przyjął "Akt o demokracji i prawach człowieka na Białorusi", w którym wzywa do  zamrożenia mistrzostw do czasu uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. O nieprzyznawanie tych mistrzostw Białorusi m.in. apelował Jerzy Buzek, przewodniczący europarlamentu. Tę prośbę popierało wiele znanych osób, polityków, wśród nich były hokeista, obecnie europoseł Peter Stiastny.

Łukaszenka jest zagorzałym fanem hokeja.

 

agkm, BelaPAN, IIHF

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś planuje ruch bezwizowy na mistrzostwa hokeja

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 06:00
Mińsk w 2014 roku ma gościć mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. Zapalonym kibicem tego sportu jest Aleksander Łukaszenka, który często pojawia się na lodowisku, czasem w towarzystwie małego synka Koli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś straci mistrzostwa świata w hokeju na lodzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 14:00
Kongres USA, idąc w ślady Parlamentu Europejskiego, zwrócił się z wnioskiem o zawieszenie decyzji o przyznaniu mistrzostw do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka dostał nagrodę i strój hokejowy od kanadyjskiej firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 10:52
Graham Rusten z Nike-Bauer Hockey firmy produkującej sprzęt hokejowy dał Aleksandrowi Łukaszence “pamiątkową nagrodę” i uniform hokeisty.
rozwiń zwiń