X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Sukces Palestyńczyków w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 11:41
Czwartkowe głosowanie w ONZ i podwyższenie statusu Palestyny do „non-member observer” może wydawać się dziwne, prawnicze i techniczne. Ale rezolucja ONZ może okazać się bardzo znacząca i zmienić wiele na Bliskim Wschodzie. Może też nie zmienić niczego.

Od czwartku Palestyna to „nieczłonkowskie państwo-obserwator”. Palestyńczycy podkreślają, że dla nich najważniejsze jest słowo „państwo” a rezolucja ONZ oznacza, że w praktyce świat zaakceptował istnienie państwa palestyńskiego. Wiele osób z którymi rozmawiałem w czasie wieczornego świętowania w centrum Ramallah mówiło: „mamy swoje państwo”.

W praktyce jednak droga do niepodległej Palestyny jest znacznie dłuższa. Palestyńczycy uzyskali na razie jedynie symbol – uznanie przez ONZ, że granice ich przyszłego kraju będą przebiegać w kształcie sprzed 1967 roku. To jak dotąd najważniejszy sukces Mahmuda Abbasa w ONZ. Drugim jest wynik głosowania – 139 krajów „za”, 8 „przeciw” i „41” (w tym Polska) wstrzymujących się. Dawno już świat w tak dobitny sposób nie stanął za Palestyńczykami, a przeciwko Izraelowi.

Rezolucja ONZ oznacza jednak, że mamy do czynienia z wyrobem czekoladopodobnym, „czymś na kształt państwa”. Palestyna stanie się państwem dopiero, gdy uzyska status członka ONZ. Już teraz jednak władze Autonomii Palestyńskiej mogą ubiegać się o członkowstwo w organizacjach międzynarodowych, m.in. w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, co zresztą w Ramallah podkreślają na każdym kroku. Członkostwo w Trybunale oznacza bowiem pozywanie Izraela za osadnictwo, czy ograniczanie swobody poruszania się.

Ale tu pojawia się kolejny problem. Izrael nie jest członkiem Trybunału, bo nie podpisał stosownych konwencji. Pytana przeze mnie o to Hannan Ashrawi, najbardziej wpływowa kobieta w Organizacji Wyzwolenia Palestyny, podaje przykład Sudanu, który również nie jest członkiem MTK. „Mimo to, Trybunał ściga oskarżonego o zbrodnie przeciwko ludzkości prezydenta Omara al-Baszira”. Jak będzie w praktyce? Inshallah czyli „jak Bóg da”, jak często mówią muzułmanie.

Niektórzy Palestyńczycy z którymi rozmawiałem dziwili się, dlaczego już rok temu Mahmud Abbas nie wnioskował o „non-observer member”, zamiast składać wniosek o uznanie państwowości Palestyny, który to dokument od razu skazany był na porażkę poprzez weto Stanów Zjednoczonych. Kruczek prawny polega na tym, że tegoroczny wniosek poddano pod głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym, gdzie nikt nie ma prawa weta, a nie w Radzie Bezpieczeństwa, jak rok temu.

Być może to jedna z odpowiedzi – rok temu Mahmud Abbas potencjalnie przegrał. Ale wobec rozbudzonych nadziei Palestyńczyków, mógł wtedy powiedzieć: „Popatrzcie, Izrael i Stany Zjednoczone nie pozwoliły nam na państwo. Wobec czego, w tym roku musimy poprosić o mniej”. I właśnie to „mniej” w tym świetle wydało się Palestyńczykom „więcej”.

W glorii chwały Mahmud Abbas zapewne pojedzie niedługo do Strefy Gazy na rozmowy o pojednaniu Fatahu z Hamasem. Negocjacje nie będą łatwe, bo Abbas przyjedzie jako zwycięzca batalii w ONZ, ale przywódcy Hamasu z pewnością przypomną mu, że oni z kolei wygrali wojnę z Izraelem w Gazie.

Nie minęły 24 godziny od głosowania w ONZ, a izraelskie media podały informację o budowie kolejnych trzech tysięcy izraelskich domów na Zachodnim Brzegu, niedaleko największego i nabardziej chyba imponującego osiedla Maale Adumim. Nie sposób nie zauważyć tego miejsca, jadąc z Jerozolimy do Jerycha. Nowe domy mogą według Palestyńczyków przeciąć Zachodni Brzeg na pół. Decyzja o ich budowie jest w świetle prawa międzynarodowego nielegalna, ale nie pierwszy i nie ostatni zapewne to przypadek, kiedy w czasie istotnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie na światło dzienne wychodzi informacja o nowych osiedlach.

I niech mi ktoś powie, że na Bliskim Wschodzie niewiele się dzieje.

Wojciech Cegielski/Polskie Radio

>>> Zapiski z podró ży Wojciecha Cegielskiego mg alt="''" src="http://static.polskieradio.pl/ad9aa85c-bf8a-48ea-946e-c43ef5ebe422.file" />

Czytaj także

"Allah Akhbar!". Palestyńczycy wyszli na ulice

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 21:41
Setki Palestyńczyków w Ramallah już świętują - mimo że decyzja o przyznaniu Autonomii Palestyńskiej statusu państwa-obserwatora w ONZ jeszcze nie zapadła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ONZ zdecydowała. Palestyna świętuje!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 23:49
Palestyńczycy w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu do rana świętowali przyznanie Palestynie przez ONZ statusu państwa-obserwatora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski: głos Polski jest słyszalny w USA

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 06:18
Przebywający z wizytą w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez polskiego głosu. MSZ: to nic nie zmieni!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 06:48
Polska wstrzymała się od głosu w głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Europejska wobec Palestyny

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 10:47
W Komentarzu europejskim: Polska znalazła się wśród 41 krajów, które wstrzymały się od głosu w sprawie uznania Palestyny za państwo obserwatora przy ONZ. Unia Europejska była w tej sprawie podzielona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palestyński sukces. Mocne słowa Netanjahu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 11:47
Palestyńczycy w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu od rana świętują przyznanie Palestynie przez ONZ statusu państwa-obserwatora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Watykan chwali ONZ: to bardzo dobra decyzja!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 11:45
W specjalnej nocie Stolica Apostolska zwraca się z apelem do Izraela i Autonomii Palestyńskiej o więcej odwagi w dążeniu do trwałego pokoju.
rozwiń zwiń