Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 17:00
- To nie był okres jednorodny, muzyka dynamicznie się zmieniała, próbowała naśladować zachodnie trendy, prężnie rozwijały się wytwórnie fonograficzne. W latach 30. pojawiło się tango, które w polskiej muzyce rozrywkowej zmieniło wszystko. Wówczas jednym z najważniejszych liderów zespołów był Henryk Wars, doskonale wykształcony w warszawskim konserwatorium. Z tej szkoły wyszło wielu kompozytorów i artystów, którzy robili kariery na świecie - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski.  
Warszawa, ulica Wierzbowa widziana od strony placu Teatralnego. Widoczne restauracje: Adria, Ziemiańska i Oaza
Warszawa, ulica Wierzbowa widziana od strony placu Teatralnego. Widoczne restauracje: Adria, Ziemiańska i OazaFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Jaka była przedwojenna Warszawa?

Rozmawialiśmy - między innymi - o tym, jak wyglądała przedwojenna Warszawa. Jak żyli jej mieszkańcy? Jakie znaczenie miały kawiarnie literackie, dancingi i kabarety? Jaka muzyka rozbrzmiewała i powstawała w stolicy? Jak zmieniała się ówczesna moda? Jaki obraz miasta wyłania się z przedwojennych filmowych kadrów? Odpowiedzi na te pytania padły w audycji.

Rozpiętość kontrastów

Urokiem Warszawy jest jej rozpiętość kontrastów, która pozwala w niej żyć temu wszystkiemu, co tworzy rytm i tempo XX wieku, obok tego, co dziś jest sentymentalnym wspomnieniem przeszłości - to motto filmu pt. "Obrazki z życia codziennego Warszawy" z 1932 roku, wyjątkowego dokumentu autorstwa Antoniego Nowosielskiego i Stanisława Rogowicza poświęconego przedwojennej stolicy.

Świat przed katastrofą

Ówczesna Warszawa, nazywana "Paryżem Północy", była bohaterką tego wydania audycji "Miejsca z dobrych stron". Opowiedzieliśmy o świecie przed katastrofą - o rozwijającym się, tętniącym życiem, barwnym, wielokulturowym i pełnym kontrastów mieście, które zamarło w 1939 roku, a podczas niemieckiej okupacji zostało zamienione w ruinę.


Posłuchaj
119:32 2023_07_29 15_01_08_Dwojka_Miejsca_z_dobrych_stron.mp3 Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką (Miejsca z dobrych stron/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla

Goście: Jan Emil Młynarski (muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, dziennikarz), Anna Mieszkowska (pisarka, autorka książek m.in. o kabaretach w okresie międzywojennym), Magdalena Biedrzycka (kostiumograf), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Michał Pieńkowski (filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 29.07.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

"Pod Pikadorem". Warszawska kawiarnia poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 05:45
– Żartem rozpoczęliśmy działalność tej kawiarni, bo o powstaniu jej informowaliśmy plakatami rozwieszonymi w mieście z hasłem "Niech żyje dyktatura poetariatu" – mówił Antoni Słonimski w Redakcji Polskiej BBC w 1970 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adolf Dymsza. Przedwojenny mistrz komedii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 05:44
– To, co robił Dodek na scenie, ekranie filmowym, to były autentyczne dzieła sztuki, wręcz arcydzieła – można usłyszeć w audycji Polskiego Radia o Adolfie Dymszy, zwanym "polskim Chaplinem". Dziś mija 124. rocznica urodzin tego popularnego aktora.  
rozwiń zwiń