Wiedeń w literaturze, historii, muzyce i kinie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 17:00
W tym wydaniu audycji zwiedzaliśmy Wiedeń, patrząc na to miasto i jego mieszkańców oczami współczesnych austriackich pisarzy, ale nie tylko. 
Wiedeń
WiedeńFoto: Shutterstock/Calin Stan

O współczesnej literaturze Austrii

O twórczości Thomasa Bernharda, którego proza nazywana jest "największym literackim osiągnięciem od czasu drugiej wojny światowej", o swoich spotkaniach z pisarzem i jego literaturą, a także współczesnej literaturze Austrii opowiedziała tłumaczka Sława Lisiecka.

Ze specyficznym poczuciem humoru

Wiedeń i jego mieszkańców ze specyficznym poczuciem humoru opisuje w swoich książkach Radek Knapp, laureat nagród: Aspekte ZDF Literaturpreis za najlepszy debiut literacki na obszarze niemieckojęzycznym (zbiór opowiadań "Franio"), Chamisso Bosch Stiftung za powieść "Lekcje Pana Kuki". Pisarz również był naszym gościem.

Podróże w czasie...

Przenieśliśmy się też w czasie - korespondencji miedzy Marią Kazimierą, a Janem III Sobieskim przyjrzeliśmy się wraz z dr Anną Ziemlewską z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

...i rożnych przestrzeniach Wiednia

Po swoim Wiedniu oprowadziła nas także słynna aktorka (zagrała jedną z wiodących ról w największym hicie austriackiej TV - "Prawdziwy wiedeńczyk nie tonie") Liliana Niesielska, która jest także tłumaczką.

Na spacer po swoich ukochanych miejscach Wiednia zabrał też nas Piotr Beczała. Udaliśmy się również do Filharmonii Wiedeńskiej wraz z Jurkiem Dybałem, który prowadzi grupę kontrabasistów Wiener Philharmoniker i Wiener Staatsoper. 


Posłuchaj
119:42 2023_08_26 15_00_04_Dwojka_MIejsca_z_dobrych_stron.mp3 Wiedeń w literaturze, historii, muzyce i kinie (Miejsca z dobrych stron/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Paweł Siwek i Jakub Jamrozek

Data emisji: 26.08.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

reklama

Czytaj także

City break. Wiedeń warto zobaczyć z góry - wybierz swoją opcję

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 10:00
Stolica Austrii przyciąga turystów o każdej porze roku. Słynie z wyjątkowej architektury, wybornej kawy i ma też wiele atrakcji, które pozwalają popatrzeć na nią niemal z lotu ptaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedeńska secesja. Zwiedzaj stolicę Austrii śladami Klimta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 13:16
Wiedeń to stolica secesji. Temat jest świetnym pretekstem do podróży. Stolicę Austrii warto zwiedzić śladami Gustawa Klimta, Otto Wagnera, Egona Schielego czy Oskara Kokoschki. 
rozwiń zwiń