Patrick Leigh Fermor. Na czym polega fenomen jego książek i pieszych wędrówek?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 12:02
"Zmienić scenerię; porzucić Londyn i Anglię i wyruszyć przez Europę niby włóczęga - lub jak znamiennie sformułowałem to na własny użytek, niczym pielgrzym lub pątnik" - takie postanowienie podejmuje osiemnastolatek Patrick Leigh Fermor.
Bohaterem audycji będzie Patric Leigh Fermor, który jako 18-latek wyruszył pieszo przez Europę
Bohaterem audycji będzie Patric Leigh Fermor, który jako 18-latek wyruszył pieszo przez EuropęFoto: Shutterstock/Einar Magnus Magnusson

Jest jesień 1933 roku. Do plecaka pakuje stary płaszcz wojskowy, bieliznę, szare koszule flanelowe, kilka lepszych białych z lnu, podbijane buty, śpiwór oraz wydanie antologii poezji "Oxford Book of English Verse" i tom wierszy Horacego.

Z deszczowego Londynu wyrusza na kontynent i z Holandii wędruje pieszo przez Europę. Do celu swej podróży, czyli Konstantynopola, dociera po 14 miesiącach. Po wielu dekadach opisze tę młodzieńczą podróż w cyklu swoich książek.

Książki Patricka Leigh Fermora

W 1977 roku w Wielkiej Brytanii ukazuje się pierwsza z nich: "Time of Gifts" - polskie wydanie pt. "Czas drogi" opublikowano w 2021 roku. Druga część trylogii wychodzi w kraju autora w roku 1986. Teraz właśnie w Polsce ukazał się ten tom zatytułowany "Między lasem a wodą". Opisany w tym tomie etap eskapady Fermor rozpoczął na Moście Marii Walerii przy ówczesnej granicy czechosłowacko-węgierskiej, zakończył zaś u Żelaznych Wrót oddzielających Karpaty od Gór Wschodnioserbskich.

Fermor nie skończył pisania swojej trylogii. Dwa lata po jego śmierci, w roku 2013, przyjaciele angielskiego podróżnika, korzystając z jego notatek i rękopisów, wydali książkę "The Broken Road".

Do dziś i sama wędrówka Patricka Leigh Fermora odbyta przez niego 90 lat temu, i jej opis, skłaniają następców do wyruszenia na piesze szlaki. Współczesny, bardzo popularny brytyjski pisarz i podróżnik Robert Macfarlane stwierdził po przeczytaniu opowieści Fermora, że od razu poczuł tę historię w nogach, wprost przemówiła ona do jego podeszew. "Zmusiło mnie to do wstania i marszu - aby przeżyć przygodę" - wyznał Macfarlane.

Patrick Leigh Fermor będzie bohaterem pierwszej audycji z nowego wakacyjnego cyklu "Pieszo". Opowiedzieli o nim Dorota Kozińska, która razem z Ewa Krasińską przełożyła książkę "Między lasem a wodą" oraz Marek Zagańczyk – wydawca i eseista.


Posłuchaj
29:54 _PR2 (mp3) 2024_06_30-09-30-02.mp3 Dorota Kozińska i Marek Zagańczyk o Patricku Leigh Fermor (Pieszo/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Pieszo"

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Dorota Kozińska (tłumacz), Marek Zagańczyk (wydawca i eseista)

Data emisji: 30.06.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc, dz


Czytaj także

"Alfabet Gombrowicza" - "F" jak "ferdydurkiści"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 09:30
W cyklu "Alfabet Gombrowicza" przyszedł czas na literę "F" jak "ferdydurkiści". Posłuchaliśmy opowieści Klementyny Suchanow - autorki dwutomowej biografii Gombrowicza "Ja, geniusz" oraz książki "Argentyńskie przygody Gombrowicza". Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy opowieści Konstantego Jeleńskiego i prof. Michała Głowińskiego o ich fascynacji tą powieścią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii". Krzysztof Varga zabiera czytelników na północne wybrzeże Francji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 10:27
- Książka "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii" to moja ucieczka od Polski i od Węgier. Wszystko wzięło się z przygody wakacyjnej - wytłumaczył w audycji "Moje książki" Krzysztof Varga.
rozwiń zwiń