REKLAMA

Do końca sezonu PGE zaimportuje 10 mln ton węgla. Dąbrowski: nie będzie problemów w zimie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 09:52
- Sprowadziliśmy już 4 mln ton węgla, do końca roku będzie to 8 mln ton. Natomiast do końca sezonu łącznie zaimportujemy 10 mln ton. To o 30 proc. więcej, niż do tej pory sprowadzały wszystkie spółki w Polsce, jeśli chodzi o import drogą morską. Pragnę zapewnić wszystkich klientów PGE, że nie będzie problemów z węglem w zimie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes spółki Wojciech Dąbrowski.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia na temat aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce. Jak wskazał, "PGE dostało zadanie specjalne, jakim jest zasypanie na rynku luki po węglu rosyjskim, który został objęty embargiem". - Dlatego nasza wyspecjalizowana spółka, która od lat importuje węgiel - do tej pory w sposób hurtowy - otrzymała zadanie specjalne - import także dla klientów komunalnych i indywidualnych - wskazał.

Jak dodał PGE "konsekwentnie realizuje to zadanie". - Do dziś (czwartek - red.) sprowadziliśmy już 4 mln ton węgla. Do końca roku kalendarzowego będzie to 8 mln ton. Natomiast do końca sezonu łącznie zaimportujemy 10 mln ton węgla. To o 30 proc. więcej, niż do tej pory sprowadzały wszystkie spółki w Polsce, jeśli chodzi o import węgla drogą morską - wyjaśnił. - Pragnę zapewnić wszystkich klientów PGE, że nie będzie problemów z węglem w zimie - podkreślił.

. .

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Gość audycji wskazał ponadto, że "sprowadzany przez PGE węgiel jest wysokiej jakości i ma wysoką wartość opałową". - Nasz węgiel jest badany w porcie nadania i odbioru przez niezależne i certyfikowane laboratoria. Każdy transport ma potwierdzenie certyfikatem, że spełnia określone, bardzo wysokie parametry. Węgiel kupowany od PGE jest węglem pewnym i takim, który się dobrze pali - zaznaczył.

Wojciech Dąbrowski poinformował również, że jego spółka w tym tygodniu uruchomiła specjalną infolinię oraz sklep internetowy, za pośrednictwem którego są zbierane zamówienia od samorządów, klientów instytucjonalnych, a także - czego nie było do tej pory - od przedsiębiorstw. - Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce może od nas kupić minimum 25 ton węgla. To jest takiej średniej wielkości ciężarówka. Także myślę, że to jest ilość, która już powinna skrócić dystans między importerem a klientem. Wyeliminowanie pośredników sprawi, że cena węgla będzie niższa - zaznaczył.

Sprzedaż i dystrybucja węgla

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej powiedział, że "spółka sprzedaje groszek, czyli ten rodzaj węgla, który jest najbardziej poszukiwany przez klientów indywidualnych, w cenie 2100 zł + VAT; z kolei miał w cenie 1700 zł + VAT".

Gość audycji podkreślił też, że odpowiedzialność za zapewnienie potrzeb energetycznych dla mieszkańców poszczególnych gmin leży po stronie samorządów. - Zwracamy się więc z apelem do samorządów, aby te kupowały one od nas węgiel bezpośrednio i redystrybuowały go mieszkańcom gmin bez nakładania zbędnej marży. Tak, by skrócić dystans między importerem a klientem, by klient w konsekwencji otrzymał jak najtańszy surowiec - wskazał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:55 S4_MP3 2022_09_29-08-14-44.mp3 Prezes PGE Wojciech Dąbrowski o aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce ("Sygnały dnia"/ Program 1 Polskiego Radia)

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Wojciech Dąbrowski (prezes PGE) 

Data emisji: 29.09.2022 r.

Godzina emisji: 8.15

ng

Czytaj także

Czy Polsce grożą blackouty? Prezes PGE rozwiewa obawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 08:49
- Przekazuję z pełną odpowiedzialnością, że nie ma żadnych zagrożeń blackoutami w Polsce - zadeklarował w Programie 1 Polskiego Radia prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. W "Sygnałach dnia" mówił też o pokryciu polskiego zapotrzebowania na węgiel i o cenach energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PGE Paliwa sprowadzi 10 mln ton węgla do końca kwietnia 2023 r. W tym roku będzie to ok. 8 mln ton

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 16:08
Spółka PGE Paliwa do 30 kwietnia 2023 r. ma sprowadzić 10 mln ton zamówionego importowanego węgla - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Od września co miesiąc ma docierać do Polski 1,1 mln ton, import w 2022 r. wyniesie ok. 8 mln ton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes PGE o imporcie węgla do Polski. "To surowiec wysokiej jakości opałowej"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 13:25
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski powiedział, że spółka intensywnie importuje węgiel do Polski. W porcie w Gdańsku węgiel ze statków przeładowywany jest przeważnie bezpośrednio na samochody dostawcze lub do wagonów kolejowych, a następnie wywożony do składów poza terenem portu.
rozwiń zwiń