REKLAMA

Wojciech Jagielski: Lara zabrała mnie do Syrii

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 12:00
- To najbardziej przypadkowo napotkana przez mnie opowieść. Nawet jeśli pojawiała się gdzieś na horyzoncie, to starałem się jej unikać - opowiadał o książce "Wszystkie wojny Lary" ceniony reporter.
Audio
  • Wojciech Jagielski o książce "Wszystkie wojny Lary" (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Wszystkie wojny Lary to kolejna po Nocnych wędrowcach i Wypalaniu traw głęboka, aktualna i wciągająca opowieść znanego reportażysty
"Wszystkie wojny Lary" to kolejna po "Nocnych wędrowcach" i "Wypalaniu traw" głęboka, aktualna i wciągająca opowieść znanego reportażystyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Do Gruzji pojechałem w poszukiwaniu jakiegoś tematu, ale też jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej. Chciałem dla niej napisać krótki materiał o gruzińskich Czeczenach z Doliny Pankisi, z których wielu wyjechało do Syrii walczyć w armii dżihadystów - wyjaśniał w Dwójce genezę swojej książki Wojciech Jagielski.

>>>Posłuchaj fragmentów "Wszystkich wojen Lary"<<<

Temat ten nie wydawał się gościowi audycji materiałem na książkę, ponieważ musiałby pojechać do ogarniętej wojną Syrii, a to wiązałoby się z dużym zagrożeniem życia. Przypadkowym przewodnikiem po świecie wojowników Państwa Islamskiego stała się Lara, której dwóch synów wyjechało do Syrii. - Po pierwszym spotkaniu z Larą jej historia nie dawała mi spokoju. Pomyślałem, że zrobię z tego nowelę - opowiadał Jagielski, który w rozmowie z Katarzyną Nowak przybliżył okoliczności powstania reportażu.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl Literatura non-fiction)

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Jagielski (korespondent, reportażysta)

Data emisji: 6.09.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

Wojciech Jagielski: wybory w Afganistanie były zawsze źródłem problemów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 17:48
Dwa niedawni przeciwnicy w wyborach prezydenckich w Afganistanie podpisali porozumienie o powołaniu rządu jedności narodowej, który obejmie władzę w poniedziałek 29 września. Na jego czele stanie prezydent Ashraf Ghani. Nie wiadomo jeszcze, jakie stanowisko zajmie jego niedawny konkurent Abdullah Abdullah.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sąsiedzi. Wojciech Jagielski o pogromach w RPA

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 00:42
Co najmniej 7 osób zginęło, a wiele zostało pobitych w ostatniej fali zamachów na obcokrajowców w Republice Południowej Afryki. Dlaczego dochodzi do tych ataków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpad ZSRR w reportażach Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:00
– Zwykli ludzie doznali wstrząsu po upadku Związku Radzieckiego – mówiła Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jagielski: nie mam odwagi pisać o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 17:00
- Tutaj mógłbym ewentualnie pisać o piłce nożnej, ale musiałbym poświęcić lata na przygotowanie się do tego tematu, tak jak lata poświęciłem Afryce i Kaukazowi - mówił w Dwójce wybitny reportażysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjskie historie Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:00
W "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty książki znakomitej białoruskiej pisarki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń