Jagielski: mord można uzasadnić?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 17:19
Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku doszło w RPA do wstrząsającego mordu. Sprawcy sami zadzwonili na policję. Wymierzyli jedynie sprawiedliwość człowiekowi, który chciał powrotu okrutnego systemu…
Audio
Wojciech Jagielski
Wojciech JagielskiFoto: W. Dorosz

"Wypalanie traw", nowa książka Wojciecha Jagielskiego, ma konstrukcję niczym kryminał. Punktem wyjścia jest morderstwo Terre'Blanche'a – samozwańczego generała z południowoafrykańskiego Ventersdorp, przywódcę skrajnie prawicowego ugrupowania Afrikaner Weerstandsbeweging (walczącego o przywrócenie apartheidu, jak i o powstanie samodzielnego państwa burskiego). Następnie cofamy się w czasie, by zrozumieć, jak do tego doszło. Kim jest ofiara, kim są sprawcy.
Jak podkreślał w Dwójkowej audycji Wojciech Jagielski, Terre'Blanche'a bronił apartheidu jako idei rozdzielenia, segregacji – nie tylko rasowej, ale i politycznej. – On chciał żyć osobno od czarnych, jak i od Anglików, chciał własnego państwa – mówił reportażysta. Z rozmowy, którą przeprowadziła Katarzyna Nowak, możemy dowiedzieć się zarówno o RPA w latach 70., "raju dla białego człowieka", o prawidłach rządzących codziennością w podzielonym kraju (czarnoskórzy mieszkańcy tylko na przedmieściach, specjalne przepustki do centrum miast), jak i o późniejszym rozpadzie obłędnego systemu.
Jakie jest Ventersdorp – rodzinne miasteczko Terre'Blanche'a, w którym, jak mówił Wojciech Jagielski, ukryte fobie i lęki człowieka uzewnętrzniają się? Kim był tak naprawdę zamordowany przywódca – demagogicznym krzykaczem czy rasistowskim ideologiem? Zmysł obserwacji i mistrzostwo pióra Wojciecha Jagielskiego zamienia tu i teraz mieszkańców południowoafrykańskiego miasteczka w uniwersalną opowieść o rozczarowaniu, jakie niesie z sobą każda wielka społeczna rewolucja…
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem "Wypalania traw". W audycji z cyklu "Przestrzenie kultury (o literaturze non-fiction)" również rozmowa z Serhijem Żadanem, redaktorem książki "Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie Euro 2012" (sporo akcentów sportowych także podczas spotkania z Wojciechem Jagielskim).

Czytaj także

"Wypalanie traw" Wojciecha Jagielskiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 15:36
Zapraszamy do słuchania kolejnej pozycji z literatury faktu w paśmie dziennym. Nowa "Powieści w Trójce" od poniedziałku do piątku o 11.50.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryty fach. Reportaże wcieleniowe

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 14:16
Pracował w PGR-ze pod Hrubieszowem, na budowie, pływał kutrem po Morzu Północnym i łowił śledzie. Dziennikarz Janusz Rolicki uprawiał reportaż wcieleniowy już w latach 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń