Archiwum Polskiego Radia włącza się w Noc Muzeów!
- Z okazji stulecia Polskiego Radia zapraszamy na wyjątkową Noc Muzeów! Od stu lat tworzymy dźwięki, które po dziś dzień z prędkością światła przemierzają przestrzeń kosmiczną. W roku naszego jubileuszu zapraszamy w podróż ich śladem. Polskie Radio z dumą prezentuje "Audionautów" - wirtualne doświadczenie, które zabierze nas na wyprawę w poszukiwaniu najciekawszych dźwięków emitowanych na przestrzeni XX i XXI wieku - mówią organizatorzy.
- W Noc Muzeów 2025 zasiądź za sterami fantastycznego statku międzyplanetarnego i odszukaj nagrania, które kształtowały polski eter. To niepowtarzalna okazja, by doświadczyć historii radia w całkowicie nowej, immersyjnej formie. Koncert specjalny Dominika Strycharskiego - improwizatora, kompozytora między innymi muzyki teatralnej i filmowej. Artysta wykona premierowo własne utwory, w których wykorzysta nagrania archiwalne Polskiego Radia. Bogaty świat brzmień elektronicznych i głosy ikon polskiej kultury. Historia Polskiego Radia i muzyczna współczesność – tylko w Pałacu Staszica podczas Nocy Muzeów! - przekonują.
Noc Muzeów z Archiwum Polskiego Radia w godz. 19.00-24.00.
Koncert Dominika Strychalskiego o godz. 21.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica.
Zwiedzanie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zapowiedziała możliwość zwiedzenia swojej siedziby w kilku formułach. Każda z nich ma pokazywać miejsce, które na co dzień nie są dostępne dla publiczności. Uwzględniono jednak potrzeby całych rodzin i osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach. W Noc Muzeów nie zabraknie koncertów.
- Organy w sali koncertowej NOSPR będą w pełni sterowane przez komputer z wykorzystaniem bogatej palety kolorów brzmieniowych, osiągalnych wyłącznie dzięki komputerowej precyzji. Dźwiękom organów będą towarzyszyły iluminacje świetlne, które z pewnością podziałają na wyobraźnię każdego odbiorcy - zapowiedziało kierownictwo NOSPR.
Noc Muzeów w Żelazowej Woli
Tegoroczna Noc Muzeów w Żelazowej Woli przeniesie nas w świat francuskiego baroku - zmysłowego, pełnego wdzięku i elegancji. W wieczornej scenerii parku zabrzmi muzyka dawnych mistrzów w wykonaniu Arte dei Suonatori, uznawanego za jeden z czołowych zespołów muzyki dawnej w Europie. Występ wzbogaci taniec historyczny w wykonaniu Edgara Lewandowskiego - twórcy zespołu Varsavia Galante - który pokazuje, że taniec barokowy może być dziś żywą i poruszającą formą artystycznej wypowiedzi.
Wśród dodatkowych atrakcji znajdzie się prezentacja barokowych instrumentów klawiszowych (klawesyn i klawikord) wraz z wykładem Dagmary Tyrchy o podróżach muzycznych Charlesa Burneya, a także pokazy filmowe poświęcone instrumentom historycznym i wykonawstwu muzyki dawnej oraz możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień przestrzeni poddasza Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.
PROGRAM:
17:00–23:00 Zwiedzanie przestrzeni pozaekspozycyjnych Domu Urodzenia Fryderyka Chopina (poddasze) z przewodnikiem – grupy 10-osobowe, start co 30 minut
Kino – pokazy filmowe poświęcone instrumentom historycznym i wykonawstwu muzyki dawnej.
18:00 Arte dei Suonatori i francuski barok pod gwiazdami
Koncert zespołu Arte dei Suonatori z udziałem tancerza Edgara Lewandowskiego
19:00 Klawesyn, klawikord i podróże po muzycznej Europie XVIII wieku
Wykład Dagmary Tyrchy z prezentacją barokowych instrumentów klawiszowych oraz opowieścią o podróżach Charlesa Burneya
20:30 Arte dei Suonatori i francuski barok pod gwiazdami
Drugi koncert wieczoru – muzyka i taniec w wykonaniu Arte dei Suonatori i Edgara Lewandowskiego
Muzeum Mazowieckie w Płocku wystawi niepokazywane wcześniej prace Rodina, Maneta, Malczewskiego i Wyspiańskiego
Niepokazywane wcześniej szkice Auguste'a Rodina, Edouarda Maneta, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego będzie można zobaczyć w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Ekspozycja "Tego jeszcze nie było" będzie dostępna dla zwiedzających tylko przez kilka godzin w Noc Muzeów, 17 maja.
- Specjalnie na tę okazję wydobyliśmy z magazynów obiekty, których nie można zobaczyć na co dzień - podkreśliło płockie Muzeum Mazowieckie. - Zaprezentujemy obrazy, które nie zmieściły się na naszej wystawie stałej. Będą też niepokazywane dotąd szkice m.in. Auguste'a Rodina czy Edouarda Maneta, a także Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego - zapowiedziano.
Tej jednej tylko nocy będzie można zobaczyć tam również m.in. dziewiętnastowieczne dzienniczki uczniów i odrestaurowaną ławę szkolną z tego samego okresu, efektowne kufry podróżnicze i pokaźnych rozmiarów aparaty fotograficzne, a także elementy zastawy z cukierni Antoniego Szałańskiego, która w latach 30. XX wieku działała pod tym samym adresem, co obecna główna siedziba płockiego Muzeum Mazowieckiego.
Filharmonia Łódzka i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Muzeum Sztuki otworzy wszystkie swoje trzy filie. - W Filharmonii będzie kosmicznie za sprawą statku, który stanie na środku sali koncertowej, czyli wielkiego stołu gry symfonicznych organów. Pilotem będzie Krzysztof Urbaniak, nasz kurator organów, a zabrzmi muzyka Hansa Zimmera do słynnego filmu "Interstellar" Christophera Nolana. Potęgę brzmienia unikatowego w skali świata instrumentu zamontowanego w sali koncertowej FŁ wzmocnią specjalnie przygotowane świetlne projekcje - zapowiedział dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben.
Z kolei Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne proponuje zwiedzanie wystawy czasowej "Kolekcja w Drodze/Afryka - ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiego". Na dziedzińcu wystąpi Noums Dembele - multiinstrumentalista z Burkina Faso, grający m.in. na korze, czyli zachodnioafrykańskiej harfie. Artysta pochodzi z rodziny Griotów, "niosących tradycję", z pokolenia na pokolenie przekazujących ustnie tradycyjną poezję i muzykę Afryki Zachodniej.
Czytaj także:
Noc Muzeów w Krakowie - o jedną noc wcześniej niż w innych miastach
Z piątku na sobotę, czyli o jedną noc wcześniej niż w innych miastach, odbędzie się Noc Muzeów w Krakowie. - To dlatego, by dać możliwość zapoznania się z bogactwem krakowskiej kultury i na drugi dzień wzięcia udziału w podobnym wydarzeniu gdzie indziej - mówią organizatorzy.
Tegorocznej edycji towarzyszy hasło "1000-lecie korony polskiej". W związku z tym poszczególne instytucje kultury będą miały w ofercie wydarzenia związane z osobą pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.
W związku z jubileuszem państwa polskiego część instytucji przygotuje pokazy o charakterze historycznym. Będzie m.in. możliwość przymierzenia repliki królewskiej korony hełmowej, wzięcia we własne ręce kopii jabłka i Szczerbca - miecza koronacyjnego królów polskich.
100 instytucji i 150 wydarzeń podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu
Niedostępne na co dzień pomieszczenia budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z lat 30. XX wieku czy wnętrza dawnej Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego to część atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów we Wrocławiu. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. - W pierwszej edycji wzięło udział siedem muzeów i jedna galeria, a w tym roku będzie to sto instytucji - muzea, galerie, centra kultury, centra edukacji - które przygotowały łącznie 150 wydarzeń - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Oprócz bogatej oferty przygotowanej przez wrocławskie muzea - m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały, Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Architektury, Muzeum Współczesne Wrocław czy Zakład Narodowy im. Ossolińskich - uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić mniej oczywiste miejsca.
Tylko w ubiegłym roku w Nocy Muzeów wzięło udział około 20 tysięcy osób. Rekordzistą pod względem frekwencji było Muzeum Architektury, które nieznacznie wyprzedziło gmach główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W tym roku Muzeum Architektury we Wrocławiu obchodzi 60. rocznicę działalności. To jedyna taka placówka w Polsce, a w momencie jej powołania była trzecim na świecie muzeum architektury.
Śląskie: Nocna jazda wąskotorówką i wizyta w komendzie policji
Muzeum Śląskie w Katowicach zaplanowało m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, prezentacje pracy muzealnych konserwatorów oraz zwiedzanie dotyczące jego przemysłowej historii i architektury, placówka znajduje się bowiem na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Zwiedzającym zostaną udostępnione wystawy stałe i czasowe. Uczestnicy Nocy Muzeów na terenie Muzeum Śląskiego będą mogli szukać pieczątek, po których zebraniu otrzymają upominki.
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zapowiedziało dwa rodzaje nocnych przejazdów. Bezpłatne na odcinku Bytom - Bytom Karb oraz płatne na odcinku Bytom Karb - Tarnowskie Góry. Poza tym przewidziano zwiedzanie stacji Bytom Karb z przewodnikiem, zwiedzanie izby tradycji, możliwość spojrzenia na lokomotywę okiem mechanika, czyli od spodu, przejazdy drezyną ręczną oraz wystawę taboru.
Chętni będą mogli zwiedzić zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach, w którym obecnie mieści się Śląski Urząd Wojewódzki oraz obraduje Sejmik Województwa Śląskiego. Znajduje się w nim m.in. winda paciorkowa (paternoster), uruchomiona niedawno po remoncie, w ramach którego przywrócono jej oryginalny wygląd z końca lat 20. XX w.
Nocą turyści w Zabrzu będą mogli zjechać do podziemi Kopalni Guido, a także wziąć udział w spływie Sztolnią Królowa Luiza.
W Gliwicach Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem "Nocna wyprawa w głąb wyobraźni". Zainteresowani będą mogli m.in. zwiedzić z przewodnikiem Radiostację Gliwice, wziąć udział w oprowadzaniu po cmentarzu żydowskim i Domu Pamięci Żydów Górnośląskich lub spędzić czas w obozie wojskowym przygotowanym w ogrodzie Willi Caro przez rekonstruktorów historycznych w barwach 3. Pułku Ułanów Śląskich.
Szczecin: Muzeum Narodowe udostępnię wszystkie sale
Warsztaty, wystawy, koncerty oraz parada zabytkowych samochodów - to część atrakcji zaplanowanych na 19. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie. - Muzeum Narodowe w Szczecinie podjęło wyzwanie i otwiera na tę noc absolutnie wszystkie sale wystawowe - przekazał rzecznik prasowy Daniel Źródlewski.
W ramach wydarzenie można będzie zwiedzić takie instytucje jak m.in. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, Willę Lentza, Archiwum Państwowe, Zamek Książąt Pomorskich, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie czy szczeciński magistrat.
Tradycyjnie o godzinie 17.00 sprzed Muzeum Techniki i Komunikacji wyruszy także parada zabytkowych samochodów. - Parada to nasza oferta na wynos. Jest ona złożona głównie z zabytkowych samochodów i motocykli kolekcjonerów z regionu oraz naszego samochodu. To jest świeży nabytek, Stoewer R-150 z lat 30. - przekazał Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Zaplanowano też m.in. pokazy starych pojazdów, modelarzy i rekonstruktorów służb mundurowych PRL oraz pokaz mody.
***
IAR/PAP/NIFC/NOSPR/ArchwiumPR/zuzannachowaniec/pg/k