Obłąkani święci

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 19:08
Zapraszamy na spotkanie z filozofem Cezarym Wodzińskim, który opowie o swojej książce "Św. Idiota".
Fragm. okładki książki Cezarego Wodzińskiego Saint idiot: Projet danthropologie apophatique, tłum. Erik Veaux, ditions de la Diffrence, 2012
Fragm. okładki książki Cezarego Wodzińskiego "Saint idiot: Projet d'anthropologie apophatique", tłum. Erik Veaux, Éditions de la Différence, 2012Foto: mat. prasowe

"Jurodiwy" to staroruski termin oznaczający człowieka obłąkanego, pomylonego. "Szaleńcy Chrystusowi" pojawili się już w IV wieku w Bizancjum, ale zjawisko jurodstwa jest związane  przede wszystkim z Rusią XI -XVIII wieku. To wtedy po rosyjskich  miastach i wsiach krążą jurodiwi  naśladujący Chrystusa poniżonego. Żyją w ascezie, skrajnym ubóstwie, śpią na śmietnikach, nie noszą odzienia i publicznie obnażają się,  co jest wyrazem pogardy dla cielesności i najważniejszym probierzem zerwania z  doczesnością (nie wszyscy są w stanie ten próg przekroczyć). Umartwiają się, wyrzekają wszelkich pokus, a jednocześnie bluźnią, obrażają i przepowiadają katastroficzne wizje przyszłości. Tłum szykanował i pogardzał jurodiwymi, a jednocześnie bał się i czuł respekt przed tymi nieobliczalnymi świętymi.  
Wielu z "szaleńców Chrystusowych"  zostało przez cerkiew prawosławną kanonizowanych. Ich ikony wiszą w świątyniach, ale ukryte są wstydliwie, w najmniej dostępnych zakamarkach. Przedstawiają bowiem wychudzone, koślawe, brudne, obnażone  ciała, które są swoistą apoteozą "brzydoty cielesnej".
Fenomenem jurodstwa zajmują się głównie badacze rosyjscy i niemieccy (wedle hagiograficznych przekazów wielu pomyleńców Bożych przybyło na Ruś właśnie z Niemiec). W Polsce ten temat podjął przed kilku laty profesor Cezary Wodziński – filozof, eseista, tłumacz. Jego książka "Św. Idiota" - dzięki finansowemu wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej - ukazała się właśnie teraz we Francji.
Na spotkanie z profesorem Cezarym Wodzińskim zaprasza Katarzyna Kobylecka .
19 października (piątek), godz. 15.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poszukiwanie sacrum w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 19:00
- Święty Paweł podaje w liście do Efezjan, że powinniśmy w psalmach i hymnach, pieśniach pełnych ducha chwalić Boga – mówi w "Klubie Trójki" profesor filozofii Robert Piłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierzący i niewierzący przeciwko wykluczonym

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 12:40
Znana lewicowa intelektualistka oraz słynny działacz na rzecz niepełnosprawnych, zwany "matką Teresą w spodniach", wspólnie w walce z "tyranią normalności", ze światem, w którym liczy się tylko siła i zysk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie zniszczyć sobie życie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
Znamy wiele poradników, ale ten jest wyjątkowy. To podręcznik nieudanej egzystencji, przewrotna opowieść o tych, którzy nieustannie marnują sobie życie. Czy jest dla nich jakaś szansa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy kobiety w czasach ciemności

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:00
Edyta Stein, Simone Weil i Hannah Arendt - Żydówki, myślicielki, piękne, odważne kobiety w diabelskich czasach. Im było podwójnie trudno.
rozwiń zwiń