X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyczny kanon Dwójki: Klarnecistów było wielu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2007 09:00
Muzyczne Hasło wywoławcze Kanonu 2 w tym tygodniu Klarnecistów było wielu w tej paraliterackiej parafrazie brzmi nieco przewrotnie, bo w zamyśle temat dotyczy bardziej twórców, a więc, tych, co na klarnet pisali, niż wirtuozów klarnetu – choć i jedni i drudzy są oczywiście w programach naszych czterech spotkań.
Audio

Od poniedziałku do czwartku, 12 - 15. 11., o godz. 9.05

Przewrotnie też, bo nie tak trudno wykazać, że w porównaniu z literaturą muzyczną na inne instrumenty, ta klarnetowa wcale nie jest tak obfita i że to dobry pretekst, by przypomnieć i posłuchać w tym tygodniu muzyki z koncertującym klarnetem, ukochanym instrumentem Wolfganga Amadeusza Mozarta i Karola Marii Webera. 

A zatem w programach i Mozart i Weber – obowiązkowi, a nadto rozmaite ciekawostki klarnetowej literatury zapomnianej z twórczości Yosta, Lefevra, Moschelesa, Danziego, Rossiniego i na zamknięcie – arcydzieło romantycznej muzyki komnatowej z klarnetem w roli głównej, jakim jest wspaniały Kwintet klarnetowy h-moll Johannesa Brahmsa. A więc muzyka rozmaitego autoramentu w różnych też formach – wariacje, tria, kwartety, kwintety, koncerty i concertina, muzyka kolorowa, nierównej artystycznej wartości – od arcydzieł Mozarta po zwyczajne popisowe błyskotki,  ze wspólnym jednak muzycznym mianownikiem, którym w tym bardzo charakterystycznym, aksamitnym zabarwieniu brzmienia jest klarnet.

Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Etnograffiti: Muzyka włoska

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2007 19:05
Muzyka włoska w nagraniach Claudii Bombardelli i jej zespołu. Fragmnety koncertu charyzmatycznej śpiewaczki, klarnecistki i saksofonistki "Paesaggi Lontani" ze stycznia 2004 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musica humana: John Dunstable i muzyka angielska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2007 08:59
"To wydaje się być nowa sztuka, której korzenie i pochodzenie mieszczą się pośród Anglików, wśród których Dunstable jest primus inter pares" - pisał wybitny XV wieczny teoretyk Johannes Tinctoris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źródła: Duńska muzyka folkowa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2007 12:00
Duńska muzyka folkowa - Mette Katherine Jansen z zespołem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaże, dokumenty, świadectwa: Oskarżony: Klarnet

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2009 13:08
24 marca 2009, godz. 14:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przegląd klasyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 11:00
Mistrzowskie skrzypce Bacha i Lutosławskiego, wirtuoz klasycznej gitary i wspomnienie o Jacku Kaczmarskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zakazany Klarnet" - reportaż Małgorzaty Żerwe

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2009 18:15
Wyróżnienie w Konkursie na Artystyczna Formę Radiowa Ostromecko 2009. Studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku wyrokiem sadu ma zakaz gry na klarnecie w mieszkaniu swoich rodziców. Pozew wniosły sąsiadki - jedna z nich uczyła Ewe muzyki.
rozwiń zwiń