Gdy Katowice były Stalinogrodem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 14:00
- Na potrzeby tej książki sporządziłem cały spis beboków - powiedział Ryszard Antoniszczak o powieści "Czas beboka", którą napisał jako Richard A. Antonius.
Audio
  • Ryszard Antoniszczak o swojej powieści "Czas beboka" (Dwójka)
Fragment okładki powieści Ryszarda Antoniszczaka pt. Czas beboka
Fragment okładki powieści Ryszarda Antoniszczaka pt. "Czas beboka"Foto: materiały promocyjne

Pseudonim pisarza ma wymiar pragmatyczny. - Mieszkam od wielu lat w Szwecji i musiałem przyjąć prostsze do wymówienia nazwisko - tłumaczył. Richard A. Antonius pisze jednak o Polsce, choć nie tej współczesnej. W swojej książce powraca do czasu dzieciństwa. Powieść rozpoczyna się w 28 lutego 1953 r. w Katowicach. - Za chwilę to miasto zniknie i zamieni się w Stalinogród - mówił twórca.

Mimo wyraźnego rysu autobiograficznego Ryszard Antoniszczak nie uważa "Czasu beboka" za książkę wspomnieniową. Bohater powieści - 9-letni Adaś - jest dla autora raczej swego rodzaju wehikułem, który służy zrozumieniu i uporządkowaniu świata w ponurych latach 50. Pisarz zauważył przy tym, że świat jego dzieła przypomina pewną popularną na całym świecie grę komputerową.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ryszard Antoniszczak (plastyk, pisarz i reżyser)

Data emisji: 29.03.2015

Godzina emisji: 22.00

mc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dzięki nim życie było znośniejsze". Niebieskie ptaki PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 11:00
W szarej, siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej stanowili barwny wyjątek. O tych wielkich indywidualnościach PRL-u – pisarzach, aktorach czy jazzmanach – rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść milicyjna, czyli raki w służbie kontrrewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 16:00
- Pół życia jadałem w knajpach PRL, a zupy rakowej w menu nigdy nie widziałem - żalił się znawca PRL-owskiej literatury kryminalno-propagandowej Andrzej Potocki.
rozwiń zwiń