Biografie niezwykłe: Bertolt Brecht

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2008 22:15
Audycja Witolda Malesy z udziałem Roberta Stillera i Jakuba Ekiera w 110. rocznicę urodzin znakomitego niemieckiego dramaturga, teoretyka teatru i poety - Bertolta Brechta.

Brecht skierowane przeciwko społeczeństwu burżuazyjnemu, z ducha pacyfistyczne dramaty pisał zgodnie ze swoimi zasadami teatru epickiego, teatru o charakterze antyiluzyjnym, gdzie wprowadzał „efekty obcości” w celu wytworzenia dystansu widza do akcji dramatycznej. Pozostawił po sobie wiele sztuk, wystawianych po dziś dzień na deskach teatrów całego świata m. in.: Opera za trzy grosze, Karabiny pani Carrar, Strach i nędza trzeciej Rzeszy, Życie Galileusza, Matka Courage i jej dzieci, Kariera Artura Ui, Kaukaskie kredowe koło. Był też wybitnym poetą lirycznym i satyrycznym. Po wojnie do końca życia wraz z żoną Helene Weigel prowadził w Berlinie Wschodnim słynny teatr „Berliner Ensemble”.

Czytaj także

Lato w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2010 16:31
W poniedziałkowym "Poranku": PRL na scenie, oczami młodych, i wystawa, której się nie zapomni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek teatrów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 12:00
Wakacje to nie czas na wytchnienie dla aktorów. Grafik repertuarowy napięty, dobra pogoda i wolny czas u innych sprzyja kulturalnej konsumpcji. O trudnościach i perspektywach rynku opowie aktor-biznesmen...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Szkocja w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 14:30
W Edynburgu trwa Fringe. To największy festiwal teatralny na świecie, w sierpniu pokazanych zostanie dwa tysiące spektakli.
rozwiń zwiń