Warszawskie domy wciąż kryją sekrety powstańców

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 11:00
– Z pewnych źródeł wiemy, że mogły być tam dwie skrytki – mówiła Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego o niedawnym odkryciu przy ulicy Polnej.
Audio
  • Katarzyna Utracka o odkrytej przy ulicy Polnej skrytce powstańczej (Poranek Dwójki)
W warszawskich mieszkaniach nadal może znajdować się wiele śladów powstania warszawskiego (zdj. ilustracyjne)
W warszawskich mieszkaniach nadal może znajdować się wiele śladów powstania warszawskiego (zdj. ilustracyjne)Foto: Radek Kołakowskir/flickr/CC

Podczas prac remontowych w jednym z mieszkań robotnicy odkryli konspiracyjną skrytkę, która przetrwała w podłodze przez 72 lata. Zachował się cały jej mechanizm. – Jest dość skomplikowany. Widać, że skrytkę robili specjaliści – powiedziała Katarzyna Utracka.

W wyniku przeprowadzonych badań udało się ustalić, że skrytka należała do pułkownika Jana Rzepeckiego ps. "Wolski", który kierował całym aparatem propagandowym i informacyjnym Armii Krajowej.

Skrytka oficjalnie była pusta, choć relacje samych robotników są niejasne. Wspominali oni bowiem o jeszcze jednym znalezisku i o tym, że skrytki zawierały pewne dokumenty...

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 24.06.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kd

Czytaj także

"Plan Balcerowicza? Nie było innej możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 13:40
– W dyskusjach, czy transformacja gospodarcza mogła przebiegać inaczej, pomija się pewien czynnik społeczno-psychologiczny – mówił dr Wiesław Rozłucki, wieloletni prezes warszawskiej giełdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarodziejska góra". Koprodukcja Dwójki na festiwalu Malta

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na operę według słynnej powieści Thomasa Manna. Spektakl w reżyserii Andrzeja Chyry zobaczymy w czerwcu w Poznaniu.
rozwiń zwiń