"Plan Balcerowicza? Nie było innej możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 13:40
– W dyskusjach, czy transformacja gospodarcza mogła przebiegać inaczej, pomija się pewien czynnik społeczno-psychologiczny – mówił dr Wiesław Rozłucki, wieloletni prezes warszawskiej giełdy.
Audio
  • Dr Wiesław Rozłucki ocenia 25 lat wolnego rynku (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Wiesław Rozłucki, jeden z najbardziej zasłużonych polskich ekonomistów
Wiesław Rozłucki, jeden z najbardziej zasłużonych polskich ekonomistówFoto: PAP/Jacek Turczyk

Stefan Kisielewski w styczniu 1990 r. mówił o planie Balcerowicza, że to "końska kuracja obmyślona nieco teoretycznie według wzorów zachodnich". – Rzeczywiście duży wkład w ten plan miały koncepcje banku światowego i międzynarodowego funduszu walutowego – przyznał dr Wiesław Rozłucki. – Ale nie była to koncepcja teoretyczna – dodał.

Droga polskiej transformacji miała bowiem formę rozpoznania bojem. – Przemiana gospodarki centralnie sterowanej w rynkową odbywała się w czasie rzeczywistym. Nie było żadnej teorii – ocenił gość Dwójki. – Różne kraje w naszym regionie próbowały różnych dróg i żadnej nie można było teoretycznie odrzucić na początku, bo wszystkie drogi były niesprawdzone – mówił.

Odnosząc się do dziś trwających dyskusji na temat możliwości innego wprowadzania zmian gospodarczych, dr Wiesław Rozłucki zwrócił uwagę nie tylko na pewne specyficzne społeczne warunki transformacji, lecz także na ówczesną obecność wojsk sowieckich. – Nikt nie wiedział wtedy, jakie są ich zamiary – zauważył.

***

Tytuł cyklu: Ćwierćwiecze

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: prof. Antoni Dudek

Gość: Dr Wiesław Rozłucki (współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i jej pierwszym prezesem w latach 1991–2006)

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/kd

Czytaj także

Waldemar Pawlak: debaty w latach 90. były poważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 17:00
- Dzisiaj w działaniach rządu dominuje marketing polityczny. To się przekłada na organizację jego pracy - oceniał były premier, który w Dwójce wspominał przemiany w Polsce po roku 1989.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Włodarczyk: PO i PiS w konflikcie od lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 14:00
- Wielką słabością polskiej polityki jest skłonność do personalnego traktowania sporów - uważa prof. Wojciech Włodarczyk, minister w rządzie Jana Olszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okrągły Stół – kompromis czy kompromitacja?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 12:00
– Uważam, że Okrągły Stół był poważną omyłką. Myślę, że w tamtym czasie można było żądać dużo więcej – mówił Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej.
rozwiń zwiń