Chagall, Kandinsky, Matisse, Miró i Picasso na wyciągnięcie ręki!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 09:30
Arcydzieła mistrzów w jednym miejscu i w jednym czasie. Obejrzyj wystawę "Gwiazdy na gwiazdkę" w Muzeum Narodowym.
Audio

Ze względów konserwatorskich rysunki mistrzów nie mogą być prezentowane publiczności często. Arcydzieła Kandinskiego, czy Picassa wymagają zapewnienia specjalnego oświetlenia i warunków termicznych.

- Papierowe podłoże prac powoduje, że mogą być eksponowane maksymalnie 3 miesiące. Nie codziennie mamy możliwość takie rysunki pokazywać - mówi w Dwójce Katarzyna Wakuła z Muzeum Narodowego w Warszawie. - Nie wszyscy wiedzą, że w muzeum mamy kolekcję tak cennych grafik i ceramiki.

Na wystawie znalazł się wybór 89 najlepszych i najciekawszych prac 29 artystów XX wieku z kolekcji muzeum, w tym – akwarele Georga Grosza (przykład niemieckiej sztuki zaangażowanej z okresu Republiki Weimarskiej), delikatne i zwiewne grafiki Marca Chagalla, piękny zbiór prac Paula Klee (zarówno rysunki, jak i grafiki), grafiki Wassilego Kandinsky’ego, litografię Henri Matisse’a, grafiki, ceramika i jeden rysunek Pabla Picassa ("Dziewczyna polska").

- Na wystawie jest nie tylko niezwykle cenna, słynna litografia "Popiersie kobiety w kapeluszu" Picassa, ale także ceramika, którą w 1948 roku artysta podarował naszemu muzeum - mówi Katarzyna Wakuła.

Picasso odwiedził Polskę, by wziąć udział w Kongresie Intelektualistów we Wrocławiu w 1948 roku. Prace artysty są jedynym świadectwem tej wizyty, bo namalowana przez niego na ścianie warszawskiego mieszkania syrenka została bezpowrotnie zniszczona.

 

/

 

Zobacz więcej prac Picassa i innych mistrzów w galerii po prawej stronie artykułu.

Ponadto muzeum zaprezentuje grafiki i prace ceramiczne Fernanda Légera, dwa rysunki Alexandra Caldera, collage Roberta Rauschenberga, prace artystów z grupy CoBrA (Pierre Alechinsky, Karel Appel, Asger Jorn, Corneille), świetny zestaw prac Joana Miró, grafiki Hansa Hartunga, projekty Christo (m.in. opakowany Reichstag) i kilka zabawnych obiektów wykonanych przez artystów z grupy Fluxus (Milan Knížák, Emmett Williams i Ann Noël-Williams).

Op-art jest  reprezentowany przez Victora Vasareliego, na ekspozycji znalazły się także eksperymenty z podważaniem wiarygodności przekazu wizualnego Gerharda Richtera. Na wystawie znalazły się też pojedyncze perełki takich artystów, jak Hans Arp, Raoul Dufy, Max Ernst, Lyonel Feininger i David Hockney.

W tak zachwycającym zestawieniu grafiki te pokazywano w Warszawie ostatnio 20 lat temu. "Gwiazdy na gwiazdkę" w Muzeum Narodowym w Warszawie oglądać można do 13 lutego 2011.

Przez cały czas trwania wystawy, w czwartki, piątki i w niedziele w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywać się będą wykłady o historii sztuki XX wieku.

Aby posłuchać rozmowy "Współczesne arcydzieła w Warszawie", kliknij dwójkowy dźwięk w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ciężarówka pełna Picassów skradziona!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 10:54
Złodzieje dokonali największej i najzuchwalszej kradzieży dzieł sztuki w historii!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod da Vinci w oczach Mona Lisy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 08:16
Sensacyjne odkrycie – po 500 latach naukowcy odkryli w oczach Mona Lisy Leonardo da Vinci tajemnicze liczby i cyfry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imperium w obiektywie Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 11:00
Kilkadziesiąt nigdzie dotąd nie pokazywanych czarno-białych fotografii znanego reportera znalazło się na wystawie "Ryszard Kapuściński. Z 'Imperium'. Fotografie", która prezentowana jest w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń