Głos białoruskiego sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 11:54
W niedzielnej audycji porozmawiamy o specyfice białoruskiego reżimu, przyczynach jego trwania i o słabości opozycji.

Gośćmi audycji będą między innymi: Aleś Dzikawicki - szef redakcji informacji TV Belsat, Adam Pomorski - prezes polskiego PEN-Clubu oraz Jan Malicki - dyrektor  Studium Europy Wschodniej UW i dyrektor Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego.

Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego jest największym w Europie programem pomocowym dla młodych Białorusinów nie mogących studiować na Białorusi ze względu na swoje polityczne poglądy.
 
Do głównych celów Programu należą:
 
. Wsparcie studentów, którym uniemożliwiono uzyskanie wykształcenia na Białorusi
. Danie szansy zdobycia edukacji w Zachodniej Europie
. Zaangażowanie najlepszych polskich uczelni
. Przekazanie europejskich wartości
. Pomoc w powrocie do kraju

Konstanty Kalinowski (1838 - 1864) był uczestnikiem powstania styczniowego, pełnomocnikiem Rządu Powstańczego w Wielkim Księstwie Litewskim, człowiekiem zasłużonym nie tylko dla Polski, ale także dla obrony narodowości i kultury białoruskiej. Został stracony w Wilnie w 1864 roku. Jego pamięć cieszy się ogromnym szacunkiem Białorusinów.

W audycji zdamy też relację z konferencji "Stan wojenny na Białorusi? Jak do tego doszło i co dalej?", która odbyła się 13 stycznia 2010 r. w Sejmie. W konferencji wzięli udział członkowie rodzin uwięzionych działaczy demokratycznej opozycji białoruskiej i uczestnicy protestów w Mińsku, politycy czołowych demokratycznych partii i ruchów białoruskich, przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych i mediów działających na Białorusi oraz polscy politycy wspierający działania na rzecz demokracji i praw człowieka na Wschodzie.

Porozmawiamy o opozycji na Białorusi i roli kultury w tym ruchu. Artyści borykają się z wieloma problemami. Źle widziana jest nie tylko muzyka rockowa, ale również niektóre zespoły folkowe mają trudności z prezentowaniem swojej twórczości. Literatura walczy z cenzurą, a media elektroniczne są ważnym narzędziem w tej potyczce.

Ilustracją muzyczną będą dokonania białoruskich zespołów undergroundowych.

Audycję poprowadzą Jakub Borysiak i Bartosz Panek.

16 stycznia (niedziela), godz. 16:00

Czytaj także

Malicki o liście białoruskiej: to dziwna sprawa

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 20:08
Władze rosyjskie nie znalazły katyńskiej listy białoruskiej. "To dziwna sprawa" - komentuje w rozmowie z IAR Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głos wolnej Białorusi – posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 19:13
rozwiń zwiń
Czytaj także

Usłysz Białoruś!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 09:20
W niedzielę, 16 stycznia o godz. 19.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się specjalny koncert "Usłysz Białoruś – kultura kontra dyktatura". Transmisja w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencka Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 10:25
Konferencja na temat przyszłości mediów publicznych w Polsce oraz Białoruś z perspektywy studenta i sztuki młodych artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorący temat: Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:48
W pierwszej audycji z nowego cyklu "Tętno świata" opowiemy o niełatwej sytuacji pisarzy i poetów naszego wschodniego sąsiada.
rozwiń zwiń