3. rocznica śmierci Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 09:46
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Dwukropek" będzie Aleksander Kaczorowski, autor biografii Vaclava Havla.
Vaclav Havel
Vaclav HavelFoto: Martin Kozák/Wikimedia Commons/CC

Postara się on nakreślić postać Havla, którego życie było pełne wyzwań i napięć między literaturą a polityką. Usłyszymy także z nagrania archiwalnych wypowiedzi czeskiego polityka i fragmenty jego utworów.

Havel w dzieciństwie bywał nazywany "pańskim synkiem"; gdy miał lat kilkanaście, określono go jako "wroga klasowego". On sam odkrył, że najbardziej interesuje go przestrzeń teatru i swoją misję widział w opisywaniu, a nie naprawianiu świata. Żyjąc w kraju totalitarnym, nie mógł pozostać obojętnym na nadużycia władzy i łamanie praw człowieka, za co trafił do komunistycznego więzienia, by w końcu równo 25 lat temu zostać pierwszym prezydentem odradzającej się po latach dyktatury komunistycznej Czechosłowacji.

Dla słuchaczy będziemy mieli dwa egzemplarze książki "Vaclav Havel. Zemsta bezsilnych" opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne, aby ją otrzymać, wystarczy odpowiedzieć poprawnie na zadane podczas audycji pytanie.

***

Na audycję z cyklu "Dwukropek" w czwartek (18.12) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Dorota Gacek.

to/mc

Czytaj także

Václav Havel. Jedyny prezydent poeta

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 05:35
- Czasami czuję się jak bohater bajki, który tak długo walił głową w mur, że ten mur w końcu się rozwalił, a on został królem i rządził długo i szczęśliwie. To prowokuje mnie do ironicznego spojrzenia na samego siebie - mówił Vaclav Havel. Dziś dziewiąta rocznica śmierci pierwszego prezydenta Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Vaclava Havla przyznana

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 21:36
Azerski obrońca praw człowieka Anar Mammadli został laureatem tegorocznej Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
rozwiń zwiń