Muzyka jako ćwiczenie duchowe

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 19:54
Jaką duchowość proponuje święta, a jednocześnie pierwsza znana kompozytorka i jedna z najważniejszych politycznie kobiet średniowiecza?
Brązowy posąg św. Hildegardy z Bingen przed opactwem jej imienia w Rdesheim-Eibingen. Słynna średniowieczna mistyczka inspiruje dziś nie tylko ludzi wiary
Brązowy posąg św. Hildegardy z Bingen przed opactwem jej imienia w Rüdesheim-Eibingen. Słynna średniowieczna mistyczka inspiruje dziś nie tylko ludzi wiaryFoto: ARNE DEDERT/PAP/DPA

Hildegarda z Bingen przeżywa od jakiegoś czasu renesans zainteresowania. Od 2012 roku  jest doktorem kościoła, organizowane są liczne konferencje poświęcone jej zaleceniom lekarskim i dietetycznym. Przeglądarka internetowa zapytana o Hildegardę zasugeruje nam najpierw stronę sklepu internetowego, sprzedającego żywność zgodną z zaleceniami świętej.

Siostry Benedyktynki z Drohiczyna proponują jednak inną wizję tej postaci – za miesiąc w ich klasztorze rozpoczną się rekolekcje muzyczne, w ramach których praca duchowa odbywać się będzie nie tylko przez modlitwę i pracę, ale także przez śpiew.

Porozmawiamy o nich z siostrą dr hab. Susi Ferfoglią z Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej w Krakowie oraz ks. dr Wiesław Hudek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, organizatorami rekolekcji.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" - w czwartek (4.03) w godz. 15.00-15.15 - zaprasza Kamil Radomski.

mm/bch

Czytaj także

Hildegarda udziela ślubu. Herezja w słuchowisku?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 08:15
- Niezwykle aktualny z punktu widzenia współczesnego odbiorcy jest moment, gdy żarliwa wiara dotyka herezji - mówił Tomasz Cyz, reżyser słuchowiska "Córy Renu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harmonia duszy i ciała według Hildegardy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 10:14
Zdrowe żywienie, ale i odpowiednia postawa życiowa. Idee słynnej średniowiecznej mniszki, kompozytorki i mistyczki są aktualne do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejskie mistyczki jako pierwsza fala feminizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 00:00
- Te wyjątkowe kobiety przedzierały się na szczyty patriarchalnego świata, poruszając się na granicy herezji, opętania i obłędu - mówiła o fascynacji mistyczkami poetka Joanna Mueller.
rozwiń zwiń