REKLAMA

Maisons-Laffitte w zupełnym porządku

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 18:28
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o inwentaryzacji archiwum Instytutu Literackiego, wydawcy paryskiej "Kultury".
Projekt inwentaryzowania zbiorów Instytutu Literackiego realizowany był przez Bibliotekę Narodową i dyrekcję Archiwów Państwowych (zdj. ilustracyjne)
Projekt inwentaryzowania zbiorów Instytutu Literackiego realizowany był przez Bibliotekę Narodową i dyrekcję Archiwów Państwowych (zdj. ilustracyjne)Foto: Valentin Ottone/flickr/cc by 2.0

Przedsięwzięcie zakończyło się po 7 latach prac. Zbiory obejmują m.in. niezwykle bogatą korespondencję Jerzego Giedroycia, rękopisy i materiały redakcyjne, dźwiękowe i filmy. Ponad 185 m bieżących archiwaliów zostało uporządkowane, zabezpieczone, skatalogowane i umieszczone w specjalnie zaadaptowanym budynku.

O tym wszystkim opowiedzą w Dwójce Marek Żebrowski, biograf Jerzego Giedroycia i Maria Wrede z Biblioteki Narodowej. Połączymy się także z Wojciechem Sikorą z Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (18.01) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Barbara Schabowska.

mc/mk

Czytaj także

Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 20:00
– Redaktor to taka sama sztuka jak gra na fortepianie. Z tym się człowiek rodzi. Giedroyc jest urodzonym redaktorem – mówił w nagraniu archiwalnym Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschodni projekt Giedroycia. Partnerstwo, nie ingerencja

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 14:00
- Nie chodziło tylko o to, by być partnersko z sąsiadami, ale żeby wyzbyć się tradycyjnego polskiego paternalizmu - prof. Andrzej Mencwel przypomniał poglądy Jerzego Giedroycia na relacje z wschodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giedroyc: okres po 1989 roku został zmarnowany

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 12:57
- Byłem jednym z nielicznych ludzi, którzy wierzyli w upadek ZSRR. Od razu stanąłem na stanowisku, że trzeba się przygotować na tę chwilę - mówił w archiwalnym radiowym nagraniu z 1993 roku redaktor "Kultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

150 tysięcy listów Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 23:00
– To prawdopodobnie epistolograficzny rekord świata – mówił Wojciech Sikora, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Giedroyc. Inspirował kolejne roczniki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 17:00
Zakończono inwentaryzację archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. - Zaskakuje rozległość sieci wpływu, jaką zbudował Giedroyc - skomentował Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń